Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko iäkkäiden vanhempien kuolema elämän suuria kriisejä?

Vierailija
13.09.2007 |

Tottakai vanhempien kuolemaan liittyy paljon surua, mutta eikö iäkkäiden vanhempien poismeno ole melkein jokaisen elämään kuuluva luonnollinen asia. Minua loukkaa aina, kun eräs ystäväni sanoo tietävänsä niin hyvin miltä minusta tuntuu, kun jäin leskeksi alle 30-vuotiaana, kun häneltäkin on kuollut isä (80-vuotiaana),

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
13.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Stressilistauksissa on puolison menetys ykkösenä, mutta kyllä nyt kai tajuat, että kyllä se lähiomaisen menetys aina kolahtaa.

Vierailija
2/9 |
13.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta onhan se nyt helpompi hyväksyä, jos se tapahtuu iäkkäälle ihmisille, kuin nuorelle ihmiselle kesken kaiken elämän. Jos suruja ei voi verrata, eihän silloin voi sanoa myöskään tietävänsä miltä toisesta tuntuu. Ei voi mitenkään verrata.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
13.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin kuuluu käydäkin: lapsi hautaa vanhempansa. Sen sijaan leskeksi joutuminen kolmikymppisenä ei yleensä ole luonnollista. Sentään sitä odottaa vielä 40-50 yhteistä vuotta.

Vierailija
4/9 |
13.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun isäni äiti kuoli ja esitin hänelle surunvalitteluni, hän vastasi että " kyllähän tässä on jo vuosikymmeniä ehtinyt totutella ajatukseen, ei se nyt enää tunnu erityisemmältä" .



Kun oma äitini kuoli nuorena, tuntui kuin koko maailmani olisi pysähtynyt ja muuttunut pysyvästi huonommaksi. Se vaikutti ihan kaikkeen minun elämässäni ja vaikuttaa edelleen. Edelleen tunnen olevani äiditön lapsi, vaikka olen yli kolmekymppinen. Ei voi mitenkään verrata siihen kun isäni äiti kuoli lähemmäs satavuotiaana, paljon äitini jälkeen.

Vierailija
5/9 |
13.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä omien vanhempien kuolema vanhana ja kun on oma perhe ja lapset on helpompaa kuin puolison menetys. Mutta surua on vaikea verrata ja minusta ap ystäväsi yrittää lohduttaa sinua vain! Ota se sellaisena ja sure yhdessä hänen kanssaan.

Vierailija
6/9 |
13.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Mutta jotenkin tuntuisi, että oman lapsen menettäminen olisi pahinta, puolison toiseksi pahinta ja omien vanhempien sitten ja isovanhempien sitten. Eli helpointa on kestää kun asiat menevät oikeassa järjestyksessä ja poislähtijät ovat vanhimmasta päästä.









Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
13.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanhemman kuolema nimittäin nostaa esille oman suhteen vanhempaansa, negatiivisetkin tunteet vanhempaa kohtaan ja ennenkaikkea oman kuoleman.



Surujen vertailu ei ole viisasta.

Vierailija
8/9 |
13.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

puoliso ollut läheinen.



Tuttavaltani kuoli isä, joka oli yli kahdeksankymppinen. Heillä oli läheiset välit ja mies oli pirteä, mutta sydänsairas. Tuttavani suree häntä edelleen paljon. Kuolemasta on jo pari vuotta. Masentui moneksi kuukaudeksi ja oli sairaslomalla. En usko, että surisi puolisoaan noin paljon ollenkaan.



Äitini suri 70-vuotiaana kuollutta isäänsä erittäin paljon ja suree nyt neljänkymmenen vuoden päästä edelleen. Sairastui myös masennukseen pitkälti tämän kuoleman vuoksi. Koki, että kuoli liian aikaisin. Äitinsä kuolemaa äitini piti luonnollisena ja ei surrut niin paljoa. Tämä mummini kuoli yli yhdeksänkymppisenä ja oli ollut jo kolme vuotta vuodepotilas.



Ei voi verrata, mikä suru on suurin. Voi olla, että vanhempaa suree paljon enemmän kuin puolisoa. (Ihmisethän vaihtaakin puolisoa usein. MIten tämmöisen kuolemaa nyt aina niin paljon surisi.)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
13.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin silloin kyseessä on normatiivinen kriisi, eli samanlainen asia (noin periaatteessa siis) kuin muutkin elämän normatiiviset kriisit.



Se, miten koemme lähiomaisen kuoleman, riippuu siitä, mihin kuolee, millainen on suhteemme kuolevaan ja mitä käsittelemättömiä traumoja elämässämme on. On aivan eri asia perheessä, jossa kaikki ovat kuolleet " oikeassa" järjestyksessä, kuin perheessä, jossa on yksikin erittäin traumaattinen kuolemantapaus taustalla. Silloin vanhuksenskin kuolema saattaa nostaa pintaan vanhan trauman.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi yksi