Palkasta, osaatko auttaa ?
eli jos sovittu kiinteä kk palkka ois vaikka 900e/kk jossa työtunteja 22,5/vko eli yhteensä kk:ssa siis 90h:a.
Ekana kk:tena ei tulisi tota 90h:.a niin minkä MUKAAN PALKAN PITÄISI TULLA ??
Minusta tuntipalkan mukaan eli 900 jaettuna 90:llä eli tuntipalkka ois sillon 10e tunti.
Vai voiko työantaja vaan keksiä jonkun summan ja maksaa sen mukaan ekan kk:n jossa ei tullu tota 90h:a täyteen??
¤ihmettelee suuresti¤
p.s. oon ottanut jo liittoon yhteyttä mut ois kiva kuulla jo nyt jos joku osaa sanoa.
Kommentit (25)
noi summat on tuulesta temmattuja, mutta sain melkeen 2e vähemmän tunnilta mitä ODOTIN / KUVITTELIN saavani ton jakolaskun itse tehtyäni...
t ap
Ettet heti paa liittoa asialle? Voi olla ihan hyvin pelkkä inhimillinen erehdys joka korjaantuu heti ko kerrot asiasta.
t: palkanlaskija, joka joskus laskenut jotain vahingossa väärin...
minulle jo aika paljon...
Katotaan mitä liitto vastaa mulle =)
Kiitos kuitenkin sulle
t ap
Sillä että palkat maksaa jo elokuussa on merkitystä sotujen ja verojen tilityksen kanssa. Vaikka oikeassahan sinä olet että pe ne pitää tuolloin maksaa... Mutta kyllä ne asiat selviää.
Onneks osaan tähän ikään mennes sitä jo vaatia =)
T ap
Palkat ja muut työehdot pitää olla lakien tesin ja sopimuksen mukaan, mutta tiedäthän että asiat voi hoitaa monella tavalla.
Aina ei tarvi ampua kärpästä pommilla. En nyt tarkoita sitä että tuo väärin laskettu palkka olis oikein vaan tuota sinun asennetta. Jos palkka tuli sinä päivänä ko piti niin mitä siitä enää nuriset.
etten saanut sitä mitä odotin sopimuksen mukaan niin sitä tässä nurisen !!!
t ap
" Kuukausipalkkaa saavan työntekijän tuntipalkka saadaan, kun hänen saamansa kuukausipalkka jaetaan ko. työntekijän kuukauden aikana tekemillä työtunneilla.
Useissa työehtosopimuksissa on kuitenkin sovittu valmiiksi jakaja, jota voidaan tässä yhteydessä käyttää. Jakajat vaihtelevat aloittain. Esimerkiksi kaupan alalla on sovittu jakajaksi 160.
Huom! Mikäli palkansaajan palkkaan kuuluu luontaisetu/luontoisetuja, otetaan tämä/nämä huomioon tuntipalkkaa selvitettäessä."
palkanmaksukausi katkeaakin kuun 20.pv? eli silloin eka palkka oliskin maksettu ajalta 1.-20.pv ja vasta seur. kuun palkka täysi?
et kysy palkanlaskijalta/työnantajalta suoraan??? Niin minä teen, jos palkka nauha näyttää oudolta.
palkka lasketaan yleensä työpäivien mukaan.
Tunnit tasataan työaikakirjanpidossa.
Vierailija:
Palkat ja muut työehdot pitää olla lakien tesin ja sopimuksen mukaan, mutta tiedäthän että asiat voi hoitaa monella tavalla.
Aina ei tarvi ampua kärpästä pommilla. En nyt tarkoita sitä että tuo väärin laskettu palkka olis oikein vaan tuota sinun asennetta. Jos palkka tuli sinä päivänä ko piti niin mitä siitä enää nuriset.
Mutta jos joutuu asioista neuvottelemaan ja saa mitä pitääkin saada niin silloinhan asiat on hyvin? Ei ne kaikki ta:t osaa niitä lakeja ja muita säädöksiä. Niille voi ihan rauhassa kertoilla aina ko hoksaa ettei toi nyt taaskaan tiedä. Ei siitä tarvi vetää hernettä nenään jos toinen on tyhmä eik ä edes ekalla sanomisella usko. Nyt puhun siitä kun jouduit sanomaan palkan maksu päivästä. Rahat pitää tulla sen mukaan ko on sovittu, mutta siitäkin voi sanoa ja kysyä että millä perusteella se viimekuun palkka on nyt laskettu kun itse pääset eri tulokseen.
nyt selventy mullekin sun pointtisi.
t ap
taidan kysyä siis suoraan myös työnantajalta asiasta ens vkolla
ja vaikka palkka laskettaisiin tuntejen mukaan niin eihön esimerkkitapauksesi jakaja todellakaan olisi 90h kuin ehkä helmikuussa. Elokuussa oli 23 työpäivää, ei 20. Laskennallinen tuntimäärä elokuulle olisi 103,5h eli tuntipalkka 8,70e eikä suinkaan 10e.
Kuukaudessa on 21 työpäivää,
sinun laskujesi mukaan taas 20
Ja tosiaan yleensä kk-palkka jaetaan vajaalta kuulta sen kuun työpäiviin ja kerrotaan tehtyjen työpäivien määrällä. Mutta jos sun työpäivät on vaihtelevan pituisia, niin silloin olisi varmaankin oikein jakaa sen kuun normaalitunnit tehtyjen työtuntien määrällä.
Eli kuussa, jossa on enemmän työpäiviä, päivä- ja tuntipalkka ovat pienemmät kuin kuussa, jossa on vähemmän työpäiviä. Vaihteluväli on yleensä 20-23 työpäivää.
jos sulla on työaika 90 h niin on työnantajantehtävä hommata niitä töitä tai sitte istut ja ihmettelet ja nostat 900 e palkka. On minun mielipide. Ei sulle ole sovittu tuntipalkkaa sekä epämääräistä työaikaa.
Maksoiko ta vielä vähemmän kuin tuon 10 e tunnilta?