saan elantoni kelasta ja sossusta. haluatko kysyä jotain?
Kommentit (10)
En mää kysyä taho, toivottavasti jaksat niillä rahoilla. centtien venytystä parhaimmillaan
enkä ole mitenkään tietoisesti hakeutunut tähän tilaan.. elämä on vaan mennyt näin.. ja ihan tyytyväinen olen ollut.
vakituista työtä ei ole mihin palata, eli kotona olen kun nuorin täyttää 3. ehkä pitempäänkin jollei työtä tai mieleistä opiskelupaikkaa löydy. ap
sillä mun koulutuksella en ole vielä töitä löytänyt jota kannattaisi tehdä.kelan ja sossun rahoilla pärjään paremmin.
Minäkin joudun sillä elämään. Töihin ei yksinkertaisesti kannata mennä nykytilanteessani, kun minun alallani palkkaus on niin kehno ja tylömatkoihin menisi n 300 euroa /kk.Tipuisin asumistuelta kuitenkin, ja ph-paksut päälle... Rahaa jää jopa enemmän näppiin työttömänä. valitettavasti näin on.
Onko sinulla paljon läheisiä, tai vähemmän läheisiä, jotka suhtautuvat sinuun, kuin olisit jotenkin huonompi kuin he? Patistelevatko he sinua tekemään elämällesi jotain. Itsestä ainakin tuntuu, että sukulaisista osa ajattelee, että olen tehnyt huonon valinnan kun ei ole uraa ennen lapsia.
Sossu maksaa hoitopalkkion ja esikoisen elatusmaksun, kelasta tulee lapsilisät ja vammaistuki (sairaan lapsen hoitotuki), liitosta tulee koulutuspäiväraha.
Tarkkaan ottaen noita sossuja on kaksi, jotka mulle makselee rahoja - vierekkäiset kunnat. Jas jos ihan tarkkoja ollaan, niin pitää vissiin sanoa että kaupunki on maksaja :)
Mun tulot on yhteensä jotain 2000 euroo puhtaana käteen. Mies saa 2800 e/kk.
... että sieltähän ne minunkin rahani tulevat. Vielä keväällä kaikki rahat tulivat kelasta ja sossusta, kun hoidin kotihoidontuella omatkin lapset kotona. Mut mä teen työtä sossun rahojen eteen ;)
16
miksi et ole töissä?