Olisiko tasa-arvoa säätää naisille pakolliseksi joko armeija tai emäntäkoulu?
Näin naisille määrättäisiin miesten lailla vuosi pakollista yhteiskunnalle ilmaiseksi tehtävää palvelusta. Kumman valitsisit?
Kommentit (5)
Emäntäkoulu valmentaisi naisia kodin ylläpitoon ja kehittämiseen ja lasten kasvattamiseen liittyvään työhön. Näin sillä olisi vahva yhteiskunnallinen funktio.
Vapaaehtoisarmeijaan tulisi siirtyä joka tapauksessa.
Muutenkin, nykyisen kaltainen sotaintoilu-intti on aikansa elänyt. Ei me ehditä kuulkaa kissaa sanoa, jos isot pojat innostuu "sotimaan". Ehkä pitäisi kehittää jonkinlainen muu systeemi, keskittyen esim. ympäristönsuojeluun, lasten ja vanhusten hoitoon, maahanmuuttajien kotouttamiseen. Joku "palvelus" liittyen em. aiheisiin, jonka kävisi sitten jokainen nuori. Kesto pari-kolme kuukautta, niin ei koko elämä menisi sekaisin, opiskelut ja muut.
kansanäänestyksessä äänestäisin pakollisen "naispalveluksen" puolesta.
Mitä se sisältäsi on asi erikseen, mutta sellainen pitäisi olla, osittain vastineen varusmiespalvelukselle.
Nykyajan äidit ovat usein varsin uusavuttomia, perheen ja lastenkasvatustietojen tuominen arkielämään pitäisi tehdä pakolliseksi erillisellä kurssilla, sillä peruskoulu ei anna riittäviä valmiuksia.
Niin hahssulta kuin se kuulostaakin, myös miesten varusmiespalvelukseen voisi hyvin lisätä kansalaistaitoja. Siis ihan ruuanlaittoa, perheneuvontaa, vastakkaisen sukupuolen kanssa elämistä, auton/pyörän korjausta jne. näistä taidoista hyötyisi koko yhteiskunta.
Itse asiassa kannatatisin tätä vahvasti.
Naisille riittäisi puolen vuoden kansalaistaito koulu.
Nyt eletään 2000-lukua ja meillä on TASA-ARVO. Emäntäkoulutuksella ei tee paskaakaan sodan alkaessa; naiset joutuvat pakkotöihin tehtaisiin kuten viimeksikin!