Mielipiteitä seuraavista tytön nimistä
Haluaisin kommentteja tyttövauvalle suunnittelemastamme nimestä Emilia Helmi Kristiina. Etunimivaihtoehtoina olemme miettineet Vanessaa, Alissaa, Adelea ja Katariinaa. Toinen ja kolmas nimi olisivat kaikkien etunimivaihtoehtojen kanssa samat. Kertokaahan mielipiteitänne nimistä!
Kommentit (7)
Olisiko jollakin muullakin kommentteja; päätöksellä kun alkaa jo olemaan kiire. Kiitos jo etukäteen!
Alisa Helmi Kristiina olis kanssa kiva
Emilia -tyttösiä on mun tuttavapiirissä aikapaljon etu- ja toisena nimenä, niin ehkä olen vaan kyllästynyt siihen.
Ei Vanessaa ainakaan ja Adele vähän liian ulkomaalainen. Alissa Ok, muttei mitenkään mun suosikki.
Minusta Emilia Helmi on turhan pehmeä yhdistelmä joka puuroutuu, ja muutenkin Emilia on hieman pliisu - siis omaan makuuni! Sen suuri suosio vie myös särmää nimestä. Klassisen kaunis Katariina olisi räväkämpi! Miinuksena on Katariinan ja Kristiinan samankaltaisuus, mutta onneksi Helmi on siinä välissä.
Muut etunimivaihtoehdot ovat liian " ulkomaalaisia" ja sokerisia. Adele vielä menettelee, mutta suomenkielisten lausumana se on jotenkin tönkkö ja menettää hohtonsa (sori suomenkieliset ;D).
Katariina Helmi Kristiina!
Vielä tällaiset uudet ehdotelmat: Elviira, Eerika, Esteri, Eedit, Helvi, Helena, Karoliina, Kaarina.
Alissa on ehdottomasti paras ja sopiin toisten nimien kanssa! Katariina Helmi Kristiina on mielestäni liian pitkä.
Itse olisin halunnut tytöstämme Alissan, mutta mies ei siihen suostunut =(
Jos haluatte, että tyttärellänne ei ole kaimoja joka oksalla, silloin Alissa on myös hyvä vaihtoehto. Esim. Emilialla on takuulla nimikaimoja kerhoissa, kouluissa, tulevaisuudessa lastenleireillä ym.
Mutta joka tapauksessa mietinnässänne on ihan kauniita nimiä, ainakin minun mielestäni :o)
Emilia Helmi Kristiina - mulla puuroutuu Emilia ja Helmi peräkkäin.. lisäksi nimessä on aika paljon saman kuuloisia tavuja eMI-LIa helMI krIsTIina.
Vanessa ja Alissa eivät ole suosikkejani; mulla tulee aina mieleen että jotain sisällä Ali:ssa ja Vane:ssa...
Adele on suloinen ja kauniin naisellinen, ihana! <3
Katariina on ylväs ja ryhdikäs, mutta ei sovi mielestäni Kristiinan kanssa samaan nimiyhdistelmään, ennemmin Kristiinan siskolle sitten.
Suosikkini on siis Adele ja sitten toisena tuo Emilia. Miten olisi Emilie?? Tai vielä parempi Amelie? Mielestäni paaaljon paremmat kuin Emilia, Emilie tosin puuroutuu edelleen Helmin kanssa, mutta Amelie ei!
Ääneni saa Adele Helmi Kristiina tai musta hevonen Amelie Helmi Kristiina!
Alissa Helmi Kristiina olisi vielä kauniimpi ja Alissa olisi harvinaisempikin kuin Emilia..molemmat aivan ihania nimiä :o)!
Muutkin miettimänne nimet on kauniita, muttei vedä vertoja ihanaisille Alissalle ja Emilialle :o)!