Sain Hennesiltä ilmaiset housut ;)
Tänään tuli H&M:n paketti täynnä vaatteita, mukana pienet poikien shortsit, kokoa 98cm. Ei oltu kirjattu tilauslistaan enkä siis ollut tilannutkaan shortseja. Jee :) Onko muille käynyt näin?
Kommentit (13)
ut kaikki velat pois viime vuoden puolella ja nyt tilasin ekaa kertaa sen jälk. Ja mistä tililtä ne sen velottaa muka?
Lasku tulee siis postissa, eikös siinä ole joku koroton maksuaika, jonka jälkeen menee korkoa, jos ei maksa koko summaa.
tulee postitse monen viikon päästä :)
Ihan kiva, ehtii hyvin palauttaa ja vaihtaa tuotteita jos haluaa.
et ette oikaise virheitä? mulle ei tulis mieleenkää jättää asiaa oikaisematta. Maksan mielummin oikean hinnan kuin olen epärehellinen.
on tiliasiakas niin lasku tulee postitse myöhemmin. Piste. Näin on ollut jo pitkään.
Ja näitä siis on tullut kuskailtua postiin ilman mitään korvausta. Lisäksi kyse on ollut arvoltaan vähäisestä hyödystä (taatusti H&M ei mene konkkaan jostain 5 - 15 ¿ tappiosta, joka johtuu _heidän omasta virheestään_). Kyllähän yrityksissä seurataan hävikkiä, eli toivon mukaan oppivat kiinnittämään huomioita toimituksiinsa, pakkaavat tuotteet huolellisemmin. Joo, tiedän että oikein on oikein ja väärin väärin, mutta joku suhteellisuudentaju pitää mielestäni olla.
Tämä siis nro 13:lle.
lapselleni ulkoilutakin joka maksoi 62,80¿ ja ostin samalla myös parit kengät, kun kotona tarkastelin kuittia uudestaan koska loppusumma tuntui pieneltä, huomasin myyjän veloittaneen takinta 22¿!! siis näppäilyvirhe tms.
Oli halpa ja hyvä takki:)
Harvemmin kaupoissa enää näppäillään hintoja, vaan ne otetaan suoraan hintalapun viivakoodista.
Joskus kaupoissa käy niin, että jokin tuote laitetaan alennukseen esim. aamulla, mutta itse tuotteeseen ei ehditä liimailla ale-tarroja ennen kun vasta illemmalla/seuraavana päivänä. Kassakone kuitenkin näyttää oikean hinnan =alennus hinnan ja veloittaa sen mukaan.
Samasta syystä joskus voi ruokakaupassa vaikka kermapurkki joskus maksaa liikaa/liian vähän hyllynreunus hintaan verrattuna. Esim. tarjous lappuja ei ole ehditty kerätä vielä pois/laittaa paikoilleen.
ja näytti alennetut tuotteet, ja tämä ticket-merkkinen takki ei ollut alessa kun oli ihan uutta tavaraa.
Tuote tulee myydä alennushinnalla, jos se on hinnaksi merkitty, vaikka alennus olisi jo loppunut.
Huomioi ap se, että joskus uusiakin takkeja voidaan alentaa (esim. tilataan iso erä joka saadaan edullisesti, ja myydään vaikka kanta-asiakas etuna tmv. halvalla eteenpäin.)
Tai sitten hinnoittelussa on tapahtunut moka, eli ko. merkin toinen takki on pitänyt alentaa, mutta joku on mokannut ja vahingossa laittanut koneelle väärälle takille ale-hinnan.
Ja joskus on käynyt niinkin, että tuotteessa on ollut ihan väärät hintalaput!;) Eli esim. kauppaan tulee erä poikien lyhyitä kalsareita, ja hintalapussa lukkee ja on poikien pitkien kalsareiden hinta.
ettei myyjä tiennyt alesta. Ostin jotain meikkejä, ja kassalla hinta oli vähemmän mitä piti. Kuitista selvisi, että yksi meikki minkä ostin oli tarjouksessa. Myyjä ei tiennyt sitä, eikä meikkitelineessä ollut ale-lappua. Tietenkin myi minulle meikit koneen näyttämällä hinnalla!!!=)
Ihan tosi juttu, kyllä huvitti silloin.
Ja H&M:n paketissa oli kerran lapsille tilatun puseron sijaan tuplasti kalliimpi mekko (lasten). En reklamoinut.