Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

ehdottakaa 15 v hääpäivän viettoon matkakohteita

08.08.2007 |

Tämä nyt ei ihan ehkä tänne kuulu, mutta täältä on aina saanut apua:)



Kuumeisesti mietimme mihin menisimme pe-su matkalle, kun 15 vuotta avioelämää tulee täyteen.

Olemme käyneet miltei joka vuosi jossain ja näissä paikoissa olemme olleet jo kerran tai useamman: Kööpenhamina, Tukholma, Berliini, Munchen, Hampuri, Pariisi, Dublin, Tampere, Barcelona, Sevilla, Zell am See & Wien, Lontoo.

Ehkä ollaan oltu liian kauan naimisissa, kun ei enää keksitä paikkaa :) Entisen Itä-Euroopan paikat ei kauheasti houkuttele, eikä kylpylät ja pitäisi olla suht lyhyen lentomatkan päässä, koska reissussa voimme olla vain perjantai-illasta sunnuntai-iltaan. Lisäksi sain lahjakortin kahden päivän autonvuokraan Hertziltä, joten sellainen paikka missä on kiva autoilla olisi hakusessa (& shoppailumahdollisuuksia pitäs myös löytyä).



Vinkatkaa avuttomalle paikkoja, hääpäivä lähestyy (syyskuussa) ja matka pitäisi varmaan kohta jo varata.

Kommentit (16)

Vierailija
1/16 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Roomaa, Firenzea tai Venetsiaa.



Belgiassa asuvana en suosittele Brysselia.

Vierailija
2/16 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olimme juuri viikko sitten 10-vuotishäämatkalla Roomassa ja ihanaa oli.



Jos haluatte käyttää sen autonvuokrausmahdollisuuden, työkaveri suositteli Dublinia. Olivat ajelleet yhden päivän ja nähneet paljon kauniita paikkoja. Sinne suuntaamme ensi kesänä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/16 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Canterbury, Kent (Iso-Britannia)

Vierailija
4/16 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta meneekö sitten liian itään? Budapest on ehdottomia suosikkikohteitani, mihin en jaksa mitenkään kyllästyä. Aivan upea paikka, historiaa, upeita rakennuksia, nyt jo oikein hyvät shoppailumahdollisuudet. Ja Budapestista taas sitten menee hetkessä vaikka päiväretkelle Kroatian puolelle, joka on sitten kauneimpia maita, missä olen itse käynnyt. Nyttemmin siellä jo enemmän turisteja, mutta ensi kerran siellä vieraillessani vuonna ´95, oli se aikalailla koskematon (ja raunioitunut sodan seurauksena). Nyt siellä jo paikat korjattuna ja kaikki entistäe ehompaa.



Muuten en ole sitten ikinä käynyt esim. Virossa ja Venäjällä, että en koe ihanoivani mitenkään itänaapurin maita ;-). Budapestkin tuntuu jo lähinnä Keski-Eurooppalaiselta kaupungilta.



Meillä mies meni aina ja aina vaan Berliiniin, mutta sehän teille jo tuttu kohde. Onnea hääpäivästä :-)!

Vierailija
5/16 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mies haluaisi ehkä Berliiniin, mutta kun itse jouduin viimeisen vuoden reissaamaan Saksassa miltei viikottain, niin ei toi Saksa jaksa nyt oikein iskeä. Dublin + autoilu voisi olla kiva vaihtoehto, tai sitten Italian länsirannikolle (San Remo) autoilemaan, mutta 2 yötä on aika lyhyt aika.

Budabestissä ollaan molemmat käyty parikin kertaa, mutta ei kylläkään yhdessä.

Jos hieman laajennan aluetta, onko kenelläkään kokemuksia Puolan kaupungeista? Mies oli työmatkalla Varsovassa jokin aika sitten ja sanoi paikan olleen mielenkiintoinen.

Entä onko Luxembourgissa mitään nähtävää?

Vierailija
6/16 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

...niin on pakko kehua Krakowaa. Paljon kulttuuria ja nähtävää mutta myös shoppailumahdollisuudet aivan mahtavat. Plussana se, että sinne pääsee nyt myös suorilla lennoilla. Luxemburg myös mukava kohde mutta jos näistä kahdesta pitäisi valita niin ehdottomasti Krakowa.



Sitten jos vielä saan ehdottaa niin hyviä kohteita voisivat olla Salzburg ja Lissabon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/16 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en menisi Luxemburgiin turistimatkalle (ellei sinne siis olisi jotain asiaa). Ei suoraa lentoa eikä siellä ole oikein mitään nähtävää. Paitsi jos on Villeroy&Boch-fani (niinkuin minä).



Hyvä puoli on se, että sieltä on autolla lyhyt matka käydä missä vaan.

Vierailija
8/16 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

On tosiaan mielenkiintoinen =) Oon käynyt pari kertaa ja se on kyllä mun mielestä aika ruma kaupunki, jossa ei ollut oikein mitään. Tosin siitä on kyllä aikaa kun oon siellä käynyt, että toivottavasti on jotenkin kehittynyt.. ;)

Mutta Karakova on kyllä kiva tai mites olis Bratislava, en nyt huomannu olitteko jo siellä käyneet. Ite ainakin tykästyin siihen aikoinaan, oli silloin sopivan erilainen...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/16 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyödynnettiin Finnairin viikkotarjouksia ja lennetään Manchesteriin ja otetaan sieltä auto alle. Itseni ainakin tekee mieli Yorkshiren nummille ja Manchesterissa on varmasti hyvät shoppailumahdollisuudet.



Kiitos kaikille vinkeistä, tässä tuli hyviä ehdotuksia seuraavia hääpäiviä ajatellen.

Vierailija
10/16 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaisastiina:

Olemme käyneet miltei joka vuosi jossain ja näissä paikoissa olemme olleet jo kerran tai useamman: Kööpenhamina, Tukholma, Berliini, Munchen, Hampuri, Pariisi, Dublin, Tampere, Barcelona, Sevilla, Zell am See & Wien, Lontoo.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/16 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun iltatähti oli juuri syntynyt ja vietettiin hääpäivää pari kuukautta myöhässä :) Asutaan pääkaupunkiseudulla ja johonkin halusimme mennä yhdeksi yöksi, niin mentiin sitten Tampereelle ja mukavaa oli. Käytiin syömässä hyvin ja shoppailtiin.



Ei raaskittu lähteä pidemmälle, vaikka luotettava mummi hoitikin lapsia.







Vierailija
12/16 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuo Manchester. Upea kaupunki on York, siellä on nähtävää ja shopattavaa. Jos tykkää Emmerdalesta, niin sen kuvauspaikka on aika lähellä. Idyllinen kukkaiskaupunki on mm. Harrogate (äänestetty Iso-Britannian 3:ksi kauneimman asuinpaikan joukkoon).



Nummilla on upeat maisemat ja paikallisissa pubeissa hauska käydä syömässä ' english/yorkshire pudding' , joka on siis tuhti jauhelihalla täytetty piiras lisukkeineen.



JA SEURAAVAKSI KERRAKSI Italian ja ehkä maailman upein saari CAPRI. Aivan mieletön paikka!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/16 |
09.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


...jos ottaa silmän käteen ja katsoo. :) Saksasta olisin suositellut sinulle moniakin paikkoja (Freiburg, Nürnberg, Würzburg, Tübingen, Marburg), mutta jos se on nyt poissa laskuista, niin Puolasta, Luxemburgista ja Itävallasta löytyy myös paljon kivaa. Tai mites olisi Romanian Bukarest? Puolasta voin suositella erityisesti Krakovaa ja Itävallasta Innsbruckia. Monen täällä mainostama Rooma olisi myös tosi kiva syksyllä, kun hellekin jo vähän hellittää.

Vierailija
14/16 |
09.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

, että se on todella kaunis paikka tosin melko pieni ja mm. hyvät ravintolat on todella kalliita , mutta siitä on todella lyhyt matka (45min) ottaa juna Ranskan puolelle ja lähteä autoilemaan Champagne-alueelle ja vaikka maistella shampanjaa shampanja-tiloilla. Jos haluaa siitä voi jatkaa matkaa vielä Normandiaan.



Nizza on myös hyvä lomakohde rakastavaisille, mistä myös pääsee nopeasti Italian puolelle autolla. Tosin, San Remoa en suosittele. Lounas Italian puolella San Remossa oli härskien katukauppiaiden sävyttämä vaikka ei ollut sesonki. Nizzan ympärillä on monenlaista nähtävää, Monaco, Antibes ja Cannes. Ja sisämaassa upeita maisemia. Suosittelen!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/16 |
10.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Manchesterista sen verran, että autovuokra on hyvä juttu. Itse kaupunki ei niin kovin kaksinen ole. Mutta hyvällä etäisyydellä on tosiaan York, joka on aivan ihana. Samoin Chester on ihan mukava. Manchesterissa on ihan kohtuulliset shoppailut, ihan keskustassa on iso ostoskeskus Arndale Center, josta löytyy kaikki High Street -kaupat ja paljon muutakin.



Kantsii ostaa joku english countryside (gastro)pubs -tyyppinen kirja ja hakea sen mukaan ruokapaikat nummilta.

Vierailija
16/16 |
10.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

itsekään en Manchesterin keskustaan halua, vaan York tai sitten ihan maaseudulle. Mies väläytteli Blackpoolia eli kädenvääntöä vielä käydään mihin tuolla suunnataan & mistä varataan majoitus.



Toisaalta maaseudulla olisi edullisempaa, kun shoppailumahdollisuudet ovat pienemmät - säästyisi iso tukku rahaa kun minä en pääse shoppailemaan :)