Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minkäikäisen lapsen kanssa lähtisit ulkomaille?

Vierailija
01.08.2007 |

Onko 6kk mielestänne liian nuori?ihan eurooppaan etelän lomalle=)

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
01.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan ok tuoikä

Vierailija
2/6 |
01.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eurooppaan etelänlomalle. Ainut lapsi, joten siinähän se kulki hyvin matkassa mukana minne vanhemmat vaan halus mennä. Eipä tuo mistään vielä mitään oikein tajunnut kun maidon (ja soseen) päälle. Karusellit nauratti ja ihmiset ihastelivat ja pysyi vielä hyvin paikallaan ja oli helppo vahtia kun oli terve ja hyväntuulinen ja nukahteli minne tahansa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
01.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oisko vielä muilla kokemuksia?=)

Vierailija
4/6 |
01.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Veljeni oli puolestaan 4kk vanhan tyttärensä kanssa Thaimaassa ja matka oli mennyt kaikin puolin loistavasti. Sanoi, että tyttö hyvässä iässä, kun vielä nukkuu paljon eikä liiku ja rinta kulki mukana ravinnoksi

Vierailija
5/6 |
01.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Thaimaahan asti taaperoitaan vieviä en tajua. Se lentokoneessa istuminen vastikään kävelemään oppineelle ja vanhemmallekin on rääkkäystä.

Lyhyemmät lennot ny tvielä menee.

Vierailija
6/6 |
01.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

matkakumppani. Ja jos vielä on rintaruokinnalla, niin aina helpompi. Ehkä sellainen 1-2-vuotias on haasteellisin matkustaja. Ei oikein vielä ymmärrä asioita, mutta kova meno on päällä ja pääsee liikkumaan. Eli ei esim. tajua miksi lentokoneessa pitää istua nousut/laskut jne.



Tuota edellisen viestiä en tajua yhtään: miksi ihmeessä taaperoikäisiä ei voisi/kannattaisi ottaa Thaimaahan/muualle kauas?? Useimmiten " kaukana" ollaan vielä kaksi viikkoa, joten jos kokee pitkän lennon ongelmana, niin perillä ollaan todella pitkään.



Taaperoikäiseksi käsitän vielä esim. kolmevuotiaan, joka usein on tosi hyvä matkakumppani. Lentokoneessa voi puuhailla kaikenlaista, vaikkei se koko ajan mitään herkkua olekaan. " Palkinto" sitten perille pääsyn muodossa onkin koko perheelle ruhtinaallinen. Jokainen tietysti tuntee omat lapsensa parhaiten, ja jos vähääkään tuntuu, ettei lentäminen, etenkään pitkälle ole hyvä idea, niin sitten voi toki odotella jonkun vuoden.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kahdeksan viisi