Haaveena: Milli Illusia Päivänsäde
Kommentit (27)
Mä laittaisin Mili. Millistä tulee mieleen milli, sentti jne. tai " miljoona"
Oisko Ronja Illusia Päivänsäde sit parempi?
ap.
tuleville lapsille laitettavan.
Sisältävät enemmän vanhempien unelmia tietynlaisita lapsista kuin vaipanvaihtoa, uhmaikää, murrosiän kapinaa tai lasten luonteita, jotka eivät olekaan vanhempien mielikuvien mukaiset.
Aivan liiaksi satuolentojen nimet.
Entä jos Milli ei haluakkaan olla päivänsäde ja Pessi onkin tyyni?
Eihän kaikilla Sineilläkään oo siniset silmät.
ap. 35 v :)
Vai onko tää nyt nimenomaan mielikuvituksettomuutta?
ap.
jos nimi on enne niin alkaa kulkea aika epämääräisessä seurassa ;)
Vierailija:
jos nimi on enne niin alkaa kulkea aika epämääräisessä seurassa ;)
Miltä mahtaa näyttää Pessi Myrsky Joonatan murrosikäisenä?
Sininen takkutukka, kännissä kun käki ja puhuu rumia... ihkuu!
ap.
Onpahan ainakin jotenki varmistettu oman lapsen erikoisuus jos siitä lapsesta tuleekin ihan tavallinen pullianen ja massaihminen. Nimi ainakin muistetaanki. JA sehän se on tärkeää. Hohhoijaa teän kans....
Mä oon lukenut sen kirjan parikin kertaa, mutta en oo ihan varma että oliko Joonatan sen sairaan pikkuveljen nimi. Ihana nimi kuitenkin.
Murrosikäinen Milli Illusia Päivänsäde olisi muuten varmaan sellainen hevarityylin, läväreitä ja tatuointeja täynnä oleva sinihuulinen mustasilmä.
ap.
että sulle tulee hyvin vahvat mielikuvat noista nimistä?
Tulee sellainen olo, että haluaisit tietynlaisia lapsia. Lapselle voi olla hyvin ahdistavaa, kun hän ei olekaan sellainen kuin vanhemmat odottavat hänen olevan.
Ja et voi olla tosissasi, että pistäisit nimen kirjan hahmon mukaan, muttet muistaisi kuka se sen niminen hahmo nyt olisikaan!
Oletko muuten lukenut tuota Pessiä ja Illusiaa koskaan (aikuisena)?
(Se Joonatan on muuten se isoveli, juuri se veljeni Leijonamieli.)
Huvikseni ehdottelen
Miili Illusia Päivänsäde
Miila Illusia Päivänsäde
Taika Illusia Päivänsäde
Lilli Illusia Päivänsäde
Saaga Illusia Päivänsäde
Aamu Illusia Päivänsäde
Unna Illusia Päivänsäde
Helmi Illusia Päivänsäde
Rosa Illusia Päivänsäde
Lumi Illusia Päivänsäde
Tiiti Illusia Päivänsäde
Auri Illusia Päivänsäde
Aava Illusia Päivänsäde
Louna Illusia Päivänsäde
Sointu Illusia Päivänsäde
Menni Illusia Päivänsäde
Sylva Illusia Päivänsäde
Lilja Illusia Päivänsäde
Hertta Illusia Päivänsäde
Jokaisella on makunsa. Tuskin täällä kukaan nimeää sen perusteella lastaan itä muut av-mammat nimettömän nimimerkkinsä takaa ruinaa. Miksi ei Milli Illusia Päivänsäde? Ihan kiva nimi minusta. MINUN korvaani sopisi paremmin Miili etunimenä mutta kyse ei olekaan minusta :)
Ainoa, mikä ei oikein iske, on tuo Milli tytön ensimmäisenä nimenä. Meillä kun on Milli-niminen koira, ja tiedän kaksi muutakin Milli koiraa (enkä yhtään sen nimistä ihmistä), niin yhdistän sen vahvasti koiriin. Mutta Illusia ja Päivänsäde on kivoja, samoin Pessi Myrsky Joonatan.
Mielummin jotain tällaista kuin Nikoja, Neeoja, Sofioita ja Eliaksia.
Oman lapseni nimi on erikoinen, ei ehkä noin erikoinen, mutta erikoinen kuitenkin ja luontoaiheinen. (ja ihan kalenterista löydetty, ihmiset eivät tiedä miten paljon nimiä kalenteristakin löytyy!) Annoin lapselleni nimen, joka oli _minusta_ kaunis. Halusin maailman ihanimman ihmisen saavan maailman kauneimman nimen.
Mitä sitten, jos nimi tuo mielikuvia? Vaikka lapsestani kasvaisisi täysin erilainen kuin olen ikinä kuvitellut niin hän on minulle silti maailman ihanin ihminen ja nimi muuttuu hänen mukanansa. Nimi voi saada uusia merkityksiä ja luoda erilaisia mielikuvia. Mitä väliä jollain mielikuvilla? Ainahan vanhemmilla on mielikuvia ja odotuksia siitä, minkälainen heidän lapsestaan tulee isompana. Sitä ei nimi muuta.
En usko, että nämä lapset ovat niitä joita kiusataan, koska nykyään erikoiset nimet ovat haluttuja. Niitä erikoisia nimiä mahtuu luokkaan mahtuu varmaan enemmän kuin yksi ja se todellakin on rikkautta! Muistan kuinka oma luokkani oli täynnä vain Lauroja... Onko kivaa olla yksi niistä viidestä?
Kaksosille nimeksi Nea ja Neea, sieltä tääkin lähtöisin
Ei vaan, minusta tuo Milli olis aika kaunis nimi. Ne kaks muuta on vähän tylsiä.
ap.