Luitteko Hesarin jutun kissasta joka aavistaa kuoleman?
oli aika hurja! mitenkähän sen käytös on selitettävissä?
Kommentit (9)
kyllähän eläimet vaistoaa hyvin herkästi, tiedän tapauksen, jossa vaistosivat epilepsiakohtauksen toisessa huoneessa oven takana yöllä
Aika jännä että osaa mennä sen oven taakse, missä huoneessa on kuoleva ihminen
Olimme päivystävällä eläinlääkärillä lopettamassa koiraamme. Samassa vastaanottotilassa oli kaksi kissaa semmosissa kantokopeissa.
Vähän ennenkuin koiramme sydän pysähtyi sai toinen kissa ihan kammokohtausen siellä kopissaan. Huuti ja mourus ja hyvä ettei tullut siitä läpi. Eläinlääkärikin ihmetteli että mikäs sille. Itse aavisteltiin että se vaistosi koiramme lähestyvän kuoleman.
Jonkun mielestä ehkä ihan täysin huuhaata mutta on kyllä syöpynyt ikiajoiksi mieleeni sillä itsekin 20 vuotta kissoja omistaneena an ole koskaan ennen kuullut kissan käyttäytyvän niin.
Hesarin juttua en ole lukenut.
mutta omaiset saadaan hälytettyä paikalle aikaisemmin
oliskohan ollut " Maailman ihmisiä" -osiossa? Ei ihme, että kissoilla on aina sanottu olevan yliluonnollisia kykyjä...
Haistaahan koulutetut koirat alkaneen syövänkin. Eli luultavasti kuolevassa kehossa on jotain prosesseja, joista lähtee hajujälki ja kissalle se on tuttu metsästyksen kautta.
viikkoa ennen synnytystä. Kukaan vieras ei saanut lähestyä, vessaankaan en saanut mennä yksin.
Kiltti ja lempeä koira, joka normaalisti pelkää kärpäsiäkin.
kissathan on fiksuja kyllä. Ja muutkin eläimet ennustaa kuolemaa kansanperinteessä.