Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Paljonko lapsiperhe kuluttaa rahaa viikossa Kanarialla?

Vierailija
27.07.2007 |

Ollaan talvella lähdössä viikon etelänmatkalle, lapset 3-vuotias ja toinen alle vuoden vanha. Hotellipakettiin kuuluu aamiaiset, muuten syödään ulkona ja kaupoista tietty haetaan välipaloja. Autonvuokrausta tai muita retkiä ei suunnitella, kunhan lekotellaan uima-altaalla ja rannalla. Paljonkohan pitäisi saada säästöön? Matkan hinta on jo, vielä käyttörahat uupuu.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
27.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

selvittiin 250 eurolla. kerran käytiin ulkona syömässä

Vierailija
2/5 |
27.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiitos jo vastanneille. Noihin kulutustottumuksiin viitaten, niin aika keskivertoporukkaa ollaan. Ei siis tuhlailla ja vaadita kauheasti luksusta (ei ole tarvetta ruokailla saareen kalleimmassa ravintolassa), mutta en tietenkään halua lomalla joka senttiä laskea vaan esim. ostaa kivoja pieniä tuliasia tms. jos jotain kivaa löytyy. Eli ei kuitenkaan mitään penninvenyttäjän budjettia haluta. Jonkun mainitsemat 700 e saataisiin varmaan kasaan, riittäköhän se suht´" mukavaan" , muttei ylelliseen lomaan?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
27.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kului kolmen lapsen kanssa noin 1000 euroa.

Kannattaa varata kyllä vähän enemmän mukaan, että ei mene sormi suuhun, jos tulee jotain yllätyksiä. esim sairaus tms.

ja jos aamupalalla lapsille ei maistukaan, on pakko hakea kaupasta esim. leipää ja jogurttia tms.

älkää nyt kotoa ruokia raahatko. vaippoja voi toki ottaa, jos ei satu samanlaisia olemaan just siellä lähikaupassa...

ja jonkinlaisille retkille suosittelen ehdottomasti lähtemään. 6 päivää uima-altaalla vetää huumorin hukkaan laiskemmaltakin auringon palvojalta.

ei lapset jaksa sitä samaa altaan reunaa kiertää.

nauttikaa lomastanne.. ei siihen hirveitä vaadita, mutta varautukaa siis pikkuisen ylimääräisellä ennemmin kuin penninvenytyksellä. jos ei siihen ole varaa, niin suosittelen kotimaista kylpylää.

Vierailija
4/5 |
27.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ulkona syötiin joka päivä, asuttiin huoneistohotellissa, jossa aamu- ja iltapalat kokkailtiin itse. Leikkeleet, juustot yms kalliita pikkukaupoissa. Vaipat kannattaa ehdottomasti viedä Suomesta. Ensinnäkään ne eivät vie paljon tilaa ja turistipaikoissa ne maksaa supermarketissa aivan mielettömästi ja joka kaupassa ei ole joka kokoa. Lisäksi Pampersin vaipatkin olivat niin voimakkaasti hajustettuja, etten edes haistanut milloin vauvalla oli kakka pöksyssä ;). Jos vauva syö Muksu-purkkiruokia, niin hän todnäk tykkää myös sikäläisistä purkkiruoista. Ja jos tarvitsee antaa äm-korviketta, niin ota Suomesta mukaan NAN-jauhetta. Pääset paljon helpommalla, kuin siellä lähteä apteekeista etsimään ja tuhlaamaan siihen loma-aikaa.

Vierailija
5/5 |
27.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syötiin 2 krt/pv ulkona jotain ihan peruspihviä. Ostettiin juomista, jos oli jano ja ei pihistelty erityisesti. Vuokrattiin auto, mutta se ei kyllä kallis ollut. Viikko polttoaineineen maksoi noin 200 Euroa. Jotain myös shoppailin, mutten mitään ihan mahdottomia. Kanaria on vain niin pirun kallis paikka, etten itse lähtisi ap:na alle 700 Euron budjetilla.