Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Te tasa-arvoiset vanhemmat, oletteko
26.07.2007 |
molemmat töissä vai molemmat olleet hoitovapaalla? Tuli vaan tuosta mökkiketjusta mieleen, että niin tasa-arvon nimeen kun itse vannonkin, kyllä minä olen toistaiseksi meillä ensisijainen hoitaja, koska olen lapsen kanssa ollut kotona 2,5 v. Kyllä meillä isäkin on syöttänyt ja vaihtanut vaippaa ja käynyt mummolareissuilla yms, mutta ei se kyllä tee hänestä tasa-arvoista vanhempaa, ei sitten niin millään.
Kommentit (2)
olisi suoraan verrannollinen siihen aikaan, mitä vanhempi on lapsen kanssa. Vaan juurikin kakkosen mainitsemiin asioihin.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Toki hoidin lapsia enemmän, mutta en sen paremmin tai huonommin kuin mieheni. Tietysti tiesin, että olivatko lapset kakanneet sinä päivänä tai miten ruoka maistui lounaalla, mutta aivan yhtä hyvin meillä lapset tukeutuivat isään kuin äitiin.
Olen sitä mieltä, että tämä johtuu kahdesta asiasta. Ensinnäkin mieheni on aidon kiinnostunut lapsista ja heidän hoidostaan. Olemme erilaisia vanhempia, mutta hän hallitsee kaikki kodin jutut aivan kuin minäkin. Toiseksi en ole ripustautuva äiti. Niin paljon kun lapsiani rakastankin, annan isälle tilaa, olen antanut heti kun lapsemme ovat syntyneet. Olen imettänyt molempia 1-vuotiaaksi, mutta se on ollut tasan ainoa asia mikä erottaa meidät lastenhoidossa.
Meillä isä leikkii enemmän lasten kanssa kotona, kun taas minä olen lasten kanssa puistoilija- ja kyläilijätyyppi. Teen varmaan enemmän ruokaa, mutta mieheni osaa sen puolen myös. Siivouksessa meillä on omat juttumme, mutta siivoamme molemmat kaikkea siten miten parhaiten ehdimme. Eli vaikka olemme erilaisia, olemme mielestäni tasa-arvoisia.