Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

onko järjetöntä (rattaiden ottamisesta mukaan laivalle)?

Vierailija
12.07.2007 |

Ollaan lähdössä laivalla (viking) sukuloimisreissulle kahden kävelytaidottoman lapsen kanssa. Tuplarattaat ovat reissussa ehdottomat, mutta ny on alkanut mieteityttää josko ottaisi tuplien lisäksi mukaan ihan tavalliset sateenvarjorattaat. Niillä olisi helppo liikkua lapsen kanssa laivalla, toinen voisi olla sitten ergo-repussa. Aiemmin on ollut ergo + kantoliina näillä matkoilla, mutta jälkimmäisen sitominen on sen verran työlästä ettei oikein nappaa. Vauvan kanssa vielä menisi, mutta kun on lapsi jota pitäisi päästää välillä leikkimään leikkihuoneeseen, sitten istumaan pöytää jne. Ollaan yritetty myös kantaa sylissä ilman mitään apuvälinettä, mutta raskaaksi käy tuokin.



Eli kuulostaisiko järjettömältä ottaa tuplarattaiden lisäksi mukaan nuo sateenvarjot lähinnä laivalla liikkumista varten? Eihän nuo paljoa tilaa kokoontaitetuna vie, mutta samalla jo miettii mitä satamaan vastaantuleva sukulainen ajattelee kun ollaan otettu mukaan rattaita enemmän ja vähemmän...



Löytyisikö muita ehdotuksia laivalla liikkumisen suhteen?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
13.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap

Vierailija
2/10 |
13.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niillä mahtuu työntämään laivalla, tuplilla oikein ei. Ja kuitenki hyvä olla rattaat lapsella, sillä laivat on tosi likaisia ja ei ole kiva antaa lapsen konttailla siellä lattioilla- ja kukaan ei jaksa koko aikaa kantaa kahta lasta!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
13.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mukana oli sateenvarjorattaat, joita käytettiin esikoisella Tukholmassa. Laivalla esikoinen käveli itse, eihän siellä kovin pitkiä retkiä edes pysty tekemään ja kun vähän suunnittelee, niin ei tarvi kiireellä mennä. Ja tarvittaessa esikoinen syliin. Vauva oli liinassa sekä laivalla että Tukholmassa.



Mitä vähemmän kamaa, sen parempi. Ja " yksös" rattailla + liinalla pääsee paljon paremmin Tukholmassa liikkumaan.

Vierailija
4/10 |
13.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ollaan itse aikanaan matkattu rutsin puolelle niin että yhdellä lapsella on ollut mukana niin kunnon rattaat kuin sateenvarjotkin. Oltiin siis autolla liikenteessä ja tavalliset rattaat jätettiin laivamatkan ajaksi autoon ja otettiin sateenvarjot mukaan 10kk ikäiselle. Ei tuollaista olisi enää kantaa jaksanut kun ei vielä kävellyt edes tuettuna.

Vierailija
5/10 |
13.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

saatikka kävele!!Meitä katsos on niin erilaisia :)

T:ei ap

Vierailija
6/10 |
13.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietysti on erityislapsia ja ihmisiä jotka eivät opi ikinä kävelemään. Mutta normaalistihan 2v kyllä kävelee jo itse ja siksi tuo herättää kummastusta.



Ei millään pahalla.



7

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
13.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kyseessä on erityislapsi!

Vierailija
8/10 |
13.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Matkarattaat menee pieneen tilaan esim. autossa, ja on sitten kiva laivalla että mahdutte hissiin ja pienistä ovista ym.



t. toinen, jonka 2-v ei kävele!!!!!!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
13.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan erityislapsi. Erityislapsen kehitys kulkee omaa rataansa mikä on toki tälle lapselle normaalia, mutta yleisesti ajatellen se ei ole sitä. Normaali=tavallinen, yleinen jne. Erityislapsi ei ole normaali, sen varmasti tietää jokainen erityislapsen vanhempi. En tarkoita tällä että olisi muita huonompi.

Vierailija
10/10 |
13.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta kiitoket asiallisista kommenteista! Kyllä nyt olen varma että otetaan vaan reilusti nuo sateenvarjot mukaan. Voihan niistä olla iloa myös paikanpäällä kun viikko siellä viivytään. Jos vaikka joskus haluaa lähteä jonnekin vain yhden lapsen kanssa niin sujuu helpommin noilla kuin tuplien kanssa!



Hyvät yöt kaikille!



ap palaa pakkailemaan :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi kahdeksan