Apua! Olenko kroonisesti taipuvainen riippuvuuksiin?
Ihan kuin minulla pitäisi aina olla joku " juttu" , josta saan hyvää fiilistä. Jossain vaiheessa olin aika kiinni tässä palstassa. Menin lakkoon, mutta aloin SYÖDÄ korvatakseni av-ikävän! ;)
Toinen esimerkki: olin koko talven ihastunut erääseen työkaveriini. En vakavasti, mutta juuri niin että siitä tuli mukavaa kutinaa mahanpohjaan. Nyt kesällä ihastus on unohtunut, ja tilalle on tullut himo urheiluun. Liikunnasta saamani fillis auttaa pitämään miehen pois mielestä.
Olenkohan ihan seko...? Onneksi en sentään ole riippuvainen viinasta enkä huumeista!!
Kommentit (2)
eli tulevat hyvin helposti riippuvaisiksi kaikenlaisesta.
Kaikki voivat tulla riippuvaisiksi, mutta näillä henkilöillä se käy hyvin äkkiä ja he ikäänkuin ajautuvat siihen tilanteeseen yhä uudelleen.
Päihderiippuvaislle varsinkin on hyvin tyypillistä, että riippuvuus siirretään aineesta toiseen tai asiasta toiseen.
Ole kuitenkin varovainen alkoholin kanssa jatkossa, koska riippuvuus voi aktivoitua ihan missä iässä vain.