Silikoni- vai luonnonkumitutti???
Kumpaa tuttia kannattaa käyttää, kun hampaat puhkeavat. Mulla ollut sellainen käsitys, että luonnonkumi olisi kestävämpi vauvalla jolla on hampaita, on sitkeämpää, joten ei lohkeaisi niin helposti kuin silikoni. Nyt mulle kuitenkin väitetty toisin???? Mitä mieltä olette?
Kommentit (8)
Usein vauva itse kelpuuttaa mieluummin jommankumman vaihtoehdon. Esikoiseni söi mieluummin silikonituttia (luonnonkumi ei kelvannut ollenkaan) ja söi sitä sitten vajaa kaksivuotiaaksi, jolloin luopui tutista kokonaan. Eikä niille tuteille mitään tapahtunut vaikka hampaita olikin :-)
Tämä kakkonen kelpuuttaa kyllä molemmat, mutta luonnonkumista tuli ihottumaa ja mahavaivoja, joten syö nyt sitten vain silikonituttia (sikäli kuin syö - tuppaa vaihtamaan peukalon tilalle).
Minäkin olen kyllä kuullut, että luonnonkuminen olisi kestävämpi kuin silikoninen, noin niin kuin hampaita ajatellen. Tiedä sitten...
Mutta meillä poika syö paljon mielummin silikonista, joten niillä ajattelin pärjätä. Täytyy sitten koittaa tarjota l.kumista, JOS saa pureskeltua yhdenkin silikonisen rikki ;) Vielä ei hampaita ole, kun vasta 4-kuinen on.
Silikonitutteja ei saisi minun tietojeni mukaan antaa lapselle jolla on hampaita. Joka on väittänyt päinvastaista on ehkä muistanut väärin tai sitten tämä on jotain uutta ja mullistavaa tietoa ;) Eihän silikonitutteja edes ole olemassa isommille vauvoille, kyllä ne on niitä pikkuvauvojen ensitutteja ym. ne silikoniset. Hampaiden vaikutukset silikoniin voi testata puremalla itse tai antamalla lapselle hetkeksi silikonitutin purtavaksi. Hampaan kuvat siihen ilmaantuu kun vähän pureskellaan.
Joskus mietin itse että miksi niitä silikonisia edes valmistetaan jos täytyy siirtyä kumisiin hampaiden puhjettua, mutta silikoniset taitavat kestää hampaattoman suun käytössä lähes iän kaiken. Kumiset sen sijaan kuluvat pinnasta ja menevät pahaksi tietyssä ajassa.
Lukaisepa aikaisempi vastaukseni ap:n kirjoitukseen.
En nyt käynyt asiaa kaupasta tarkistamassa. Mutta olen kyllä satavarma, ettei poikani syönyt lähes kaksivuotiaaksi pikkuvauvojen tuttia vaan isommille tarkoitettua.
syysnasu:
Silikonitutteja ei saisi minun tietojeni mukaan antaa lapselle jolla on hampaita. Joka on väittänyt päinvastaista on ehkä muistanut väärin tai sitten tämä on jotain uutta ja mullistavaa tietoa ;) Eihän silikonitutteja edes ole olemassa isommille vauvoille, kyllä ne on niitä pikkuvauvojen ensitutteja ym. ne silikoniset. Hampaiden vaikutukset silikoniin voi testata puremalla itse tai antamalla lapselle hetkeksi silikonitutin purtavaksi. Hampaan kuvat siihen ilmaantuu kun vähän pureskellaan.Joskus mietin itse että miksi niitä silikonisia edes valmistetaan jos täytyy siirtyä kumisiin hampaiden puhjettua, mutta silikoniset taitavat kestää hampaattoman suun käytössä lähes iän kaiken. Kumiset sen sijaan kuluvat pinnasta ja menevät pahaksi tietyssä ajassa.
kun esikoiseni syntyi vuonna 2000 tuttipaketeissa luki että silikoni tutti pitäisi vaihtaa luonnonkumi tuttiin kun hampaat puhkeavat, Noh kun toinen lapsemme syntyi ei sitä enää tuttipaketeissa lukenut mutta luonnokumia alettiin käyttämään kun hampaat puhkes.
Kolmas söi tuttia vaan sen parikuukautta 8kk iässä kun vieroitin hänet rinnasta ja silikonitutti oli ainoa joka kelpas, en huomannut hampaanjälkiä tai vaurioitumista silikonitutissa.
Luonnonkumi tutti on allergisoiva, ja silikoni tutti ei, ja silikonisia saa ihan yhtä vanhaksi kun luonnonkumisiakin. En usko että niissä nykyään on muuta eroa kun tuo allergisointi. Saahan maito ja vellituttejakin molempina vaihtoehtoina.
S rv 18+5 ja kolmikko
Mua rupes itteeni häiritsemään joten katoin ainun sivuilta niin silikonituttia ei saa kun 20kk asti..
S rv 18+5 ja kolmikko
Sederiina:
Mua rupes itteeni häiritsemään joten katoin ainun sivuilta niin silikonituttia ei saa kun 20kk asti..20 kk = 1 vuosi ja 8 kk
Taisi esikoiseni olla suunnilleen tuon ikäinen kun luopui tutista. Itse olen sitä mieltä, että yli kaksi vuotias tutti suussa on hieman kummallinen näky. Joten sanoisin, että silikonitutteja saa ihan niin vanhaksi kuin on tarpeen.
mutta molempia kyllä saa ihan niin pitkään kuin tuttia on kohtuullista lutkuttaa. Erityisen allergisoivana en luonnonkumiakaan pitäisi, onhan kumia niin monessa muussakin paikassa, ja yleensä sitä siedetään hyvin. Poikkeuksia toki on.