Lue keskustelun säännöt.
Mitä mieltä nimestä Aino-Kaisa? Kaipaako vielä muuta nimeä peräänsä? Millaisia mielikuvia tulee?
Kommentit (5)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Jos haluaisi " erottua joukosta" voisi ajatella vaikka, Aino-Kaisa " Marintytär" (tai mikäs itten nimesi onkaan.. Sitä loppunimeä ei tartteisi kutsimanimenä käyttää..
Ei mielestäni kaipaa enää muita nimiä.
Mulla on itselläni kaksoisnimi (tyyliin Anna-Maija), ja jollain tasolla on aina jurppinut, kun mulla ei ole " toista" nimeä. Pieni juttu tietenkin, mutta jostain syystä nimi tuntuu vähän puolikkaalta, kun kaikilla muilla on se kutsumanimi ja sitten myös toinen nimi, jota ei käytetä. :)
Itse nimestä tulee mieleen joku tyttökirjojen sankaritar, ihan söpö. :)
Monet yhdysnimet kuulostavat tönköiltä, mutta Aino-Kaisa on mielestäni jotenkin tasapainoinen yhdistelmä, eikä se kuulosta väkisin väännetyltä. Muutenkin Aino ja Kaisa kuuluvat suosikkeihini. Aino-Kaisa ei mielestäni tarvitse enää toista nimeä peräänsä.
Muistan jostain lukeneeni, että Aino-Kaisa Saarisen lempinimi on Aikku.