Reima Casual Ciraf haalari 74 cm minkä ikäiselle?
Hei,
himoitsen alesta Reiman Casual wear Ciraf kevätvauvahaalaria mudan /khakin värisenä, ja ongelmana on klassisesti koko. Löysin 74 cm - 50 % alesta eli mielestäni kivan hintainen
ja cm 74 koon puolesta olisi oikea, kun ostan keväälle haalaria
vauvalle joka olisi silloin huhtikuussa 9 kk/ toukokuussa 10 kk, mutta kun katsoin haalaria
näytti se kovin pieneltä verrattun kaapissa makaavaan travallen
vanhaan 68 cm mikrokuituhaalariin joka jäi esikoiselta hyvin vähälle käytölle suuren koon vuoksi eli olivat kovin keskenään lähes saman kokoiset.
Ainoastaan lahkeet olivat Reimassa pidemmät selkeästi.
Minkä ikäiset ja noin kokoiset teillä käyttävät tätä 74 cm kokoa Reimalta ?
Varmaan Reimatec samaa mitoitusta? Toinen vaihtoehto olisi ollut
Jonathanin vedenpitävä vauvahaalari mutta mielestäni ei kävelälle ehkä turha.
Miten teillä?
Kommentit (6)
Mulle sanoi lastentarvikeliikkeen myyjä kun pähkäilin koon kanssa Reiman puvusta juuri, että Reimalta on kerrottu tuon koon olevan juuri aivan sopiva 74 senttiselle eli ei hirveemmin isommalle enää mene. Ostin välikausipuvun nyt n. 65 senttiselle pojalle, 4,5 kk, kokoa 74.
haalarin keväällä syksyä ajatellen. Syksyllä ikää 9kk ja myyjä sanoi koon 74 olevan hyvä sen ikäiselle. Nyt kuitenkin poika käyttänyt tuota kokoa 5kk iästä lähtien. Vertasin haalaria vanhaan koon 80 toppahaalariin (ei taida olla minkään merkkinen) ja mielestäni se on saman kokoinen. Kokeilin myös äsken päälle ja hyvin on vielä kasvunvaraa sekä hihoissa että lahkeissa. 6kk iässä käyty neuvolassa (nyt ikä siis 7kk), silloin oli pituutta 70cm ja painoa n.9kg.
Mutta jos sää on pitkään leuto, niin kuin viime vuonna joulukuussakin reilusti plusasteita, niin voi olla että haalari ei sitten enää 1-vuotiaalle mene. Se jää nähtäväksi.. Riippuu tietysti siitäkin miten kasvaa jatkossa.
Kiitos kommenteista, tosin vieläkin epäröin tuota kokoa.
Olisin ehkä mieluummin ottanut koon 80 cm mutta sitä ei taida enää
olla. Myyrmannin Jesper et Juniorissa roikkui ainakin 74 koon casual haalaria vielä perjantaina muutaman kappale, muita kokoja en nähnyt, kun olin ensin niin varma että koko on oikea.
Mutta katselin esikoisen neuvolakortin mittoja niin hän on ollut 73,4 senttinen jo 8-9 kk iässä.
Remun 80 cm haalari on reilusti tuota Reiman 74 cm casualia isompi ja Remulla sanottiin myös että
kun lapsen pituus on sama kuin vaatteen koko, se on sopiva.
Eli tiedäppä näistä. Mutta mikäli jollakin on vielä ko haalari käytössä
70 tai yli senttisellä niin ilomielin otan kommentteja vielä vastaan mitä kokoa tuon pituiset lapset teillä Reimalta/tai muilta käyttävät.
Meillä vastaava Reiman puku koossa 74cm ja pojalla olen käyttänyt pukua 6-9kk iässä ja pituus suunnilleen 68cm-75cm. Meidän poika on nyt 75cm pitkä ja puku on vieläkin ihan sopiva päällä.
haalari käytössä. Tytöllä ikää 4½ kk, painoa 7,6kg, pituutta en muista.
Onhan haalari aivan liian iso, ts. hihat ja lahkeet käännetty 2 kertaa. Ostin tuon haalarin jo keväällä neidille syksyä varten. On ollut nyt kärryissä nukkuessa päällä vilpoisella kelillä. Neiti on kova hikoilemaan, joten fleesehaalaria tms. ei voi käyttää.
Enpä tiedä oliko tästä nyt mitään apua... Esikoiselle oli 80cm reimatec haalari sopiva vasta reilusti yli vuoden ikäisenä, joten hänelle olisi 74cm haalari sopinut vähintään vuoden ikäiseksi.
- tiklu