Apua vauvan päiväuniongelmaan (3kk:tta)
Hei,
Kyselisin apua 3kk:n ikäisen vauvan päiväuniongelmaan.
Poika ei viihdy vaunuissa 20-30 minuuttia kauempaa, vaikka vaunut liikkuvat, joten en sen takia pysty päiväunia nukuttamaan vaunuissa. Iltaisin tuo 30min usein riittääkin, samoin joskus aamuisin, jos pitää lähteä esikon kanssa ulos, enkä pysty nukuttamaan aamu-unia sisällä.
Sisälläkin pitkien päikkärien kanssa on ongelmaa. Aiemmin nukutin suosiolla viereeni sängylle, vauva imi rintaa ja päästi aikanaan irti (saattoi mennä tuntikin) ja sitten kierähdin omalle puolelle ja nukuin itsekin. Ja aina kun vauva hamusi lisää, kierähdin takaisin ja annoin taas rintaa. Tämä kuitenkin meni lopulta siihen, että rinta oli suussa lähes koko päiväunien ajan (eikä sieltä siis enää maitoa tullut, vaan vain huvitissiä imi).
Nyt pari päivää olen sitten nukuttanut vauvan ensin rinnan (ja pullon) kanssa syliin ja siirtänyt sitten hetken kuluttua omaan sänkyynsä. Tämä sujuu yleensä hyvin. MUTTA, vauva nukkuu kellontarkasti vain 40min ja alkaa sitten itkeä. Olen silloin ottanut rinnalle, koska tutti ei kelpaa lainkaan, eikä usein kyljen kääntäminenkään auta. Rinnalla saattaa mennä toiset 40min, jonka jälkeen saatan saada taas siirrettyä sänkyynsä, jossa nukkuu toisinaan koko lopun aikaa, mutta välillä kovasti ähisten ja kitisten, toisinaan taas 40min kuluttua (tai jo aiemminkin) tulee poru ja otan taas rinnalle tai suosiolla viereeni sänkyyn, jos en itse jaksa istua.
Miten siis saisin vauvan totutettua nukkumaan rauhassa omassa sängyssään, vai onko tähän mitään mahdollisuutta, tuleeko vain ajan kanssa. Esikoisen kanssa ei ollut tällaista, koska hän nukkui vain liikkuvissa vaunuissa.
Neuvoja toivoen ja etukäteen kiittäen,
salminakki
Kommentit (7)
miksi vauvan pitäisi nukkua omassa sängyssään? Hän on kuitenkin niin pieni vielä ja turvaton olokin isossa sängyssä. Lienee ihan ominaista käytöstä ihmisen aluille elikkäs vauvoille, että alkaa itkemään, jos herää yksinään ja äitiä ei näy/tunnu/tuoksu/kuulu lähellä... On viettänyt vasta äskettäin noin 9kk äidin turvallisessa masussa, siis äidin lähellä. Ymmärrän kyllä toisaalta, että joistakin olisi kiva, jos vauva oppisi jo pienestä pitäen nukkumaan " itsenäisesti" , mutta...
Itsestäni oli ainakin ihanaa pitää pientä tuhisevaa nyyttiä lähellä, turvallisessa paikassa (enkä väitä ettekö sänky oisi turvallinen, mutta...). Käytinkin sit usein kantoliinaa, jossa vauveli nukkui päikkärit. Molemmat viihtyivät kyllä myös vaunuissa/rattaissa, mutta saattoivat alussa heräillä juuri kuvailemallasi aikataululla eli noin 40min unen jälkeen.
Jotkut tai aika useatkin ovat kokeilleet myös vauvan riippumattoa, niitä löytyy mm. nettikaupoista, esim. BabyIdeasta. Sellaistakin kannattaa kokeilla, jos ei kantoliinat kiinnosta.
Tsemppiä/voimia!
Meillä poika täytti juuri 4kk. Nukkuu omassa pinniksessään meidän makuuhuoneessa, josta siirretään ehkä ensi kuussa omaan huoneeseen (olen itse herkkä heräilemään pieneenkin tuhinaan, joten näin toivon mm. yöuniin parannusta).
Poika on viihtynyt omassa sängyssään sekä vaunuissa alusta asti suhteellisen hyvin. Itku tulee vain, jos ei olekaan vielä ihan uniaika, ja laitetaan hänet nukkumaan. Tai sitten itku tulee, kun on yliväsynyt, jolloin nukahtaa pari min itkettyään, kun käyn hyssyttelemässä ja laittamassa tutin takaisin suuhun. Yleensä kuitenkin jää siis sänkyyn hyväntuulisena silmät auki katselemaan soivaa ja pyörivää mobilea, ja nukahtaa siihen.
Mutta olen huomannut, että parin ekan kk:n aikana päikkärit saattoivat olla 4 tuntiakin putkeen, mutta nyt on menty jo joitain viikkoja 4 pienillä päikkäreillä. Aamulla nukkuu päikät pinniksessä, 30min-2h. Sen jälkeen ottaa päivän mittaan joko pinniksessä tai vaunuissa pikku torkkuja kolmesti, 30min-1h kerrallaan. Herää päiväunilta itsekseen, ja saattaa höpötellä sängyssä/vaunuissa jopa puoli tuntia heräämisen jälkeen, ennenkuin kuuluu varsinainen " kutsuhuuto" . Eli pojalle näköjään riittää tuo unimäärä kerralla, koska on kuitenkin koko päivän (herätessään ja sen jälkeen) hyväntuulinen. Voisiko olla, ettei teilläkään vauva tarvitse pidempiä unia, kuin sen 40min kerralla? Vai onko hän " huonolla tuulella" sitten noiden lyhyiden unien jälkeen..? (Sori, unohdin jo puolet viestistäsi, kun pomppasin välillä keittiöön...heh...muisti reistailee...)
Mutta keinoja...hmm.. No, mieleen tulee vain
-kylläisenä nukkumaan
-sopiva lämpötila (näillä helteillä ainakin meillä nukutaan huonommin ulkona, sisällä hieman viileämpi)
Mutta varmaan nämä olet jo kokeillut. Eli voisiko vain olla, että lyhyet unet riittävät? Monetko sellaiset tirsat teillä muuten nukuttan pvn aikana?
Pi-Ki ja poitsu 4kk
Nyt lukaisin tekstin uudestaan. Tuli mieleen, että onko teillä sängyn päällä mobilea tms.? Kun meillä se on niin hyvä nukuttaja :) Tosin siskoni poikaa se enempikin virkisti kuin väsytti... :) Eli yksilöllistä tuokin, mutta voithan kokeilla.
Tai sitten joku uniriepu tai -lelu, tai ehkä joku oma paitasi (missä äidin tuoksu :D), mitä vasten nyhjäämällä rauhoittuu ja nukahtaa?
meillä sama juttu: kohta 3-kuinen nukkuu lähinnä vaan noita 45min pätkiä, 4-5 kertaa päivässä. välillä saattaa nukkua sitten jopa lähemmäs 4h joten ihana kuulla et muillaki on samanlaista ja kiva kuulla myös et asiasta voi olla stressaamatta (tiesinhän minä sen mut kiva kuulla se toistenkin suusta!), vauva nukkuu jos nukuttaa, tietää ite oman unentarpeensa. yöllä meillä nukutaan tosi hyvin: 21 maissa nukahtaa ja saattaa syödä ekan kerran joskus 4-6 maissa ja toisen kerran 2-3h päästä ja nukkua jopa 10 asti. eli sikäli ei ihme et unta ei riitä pitkiin päiväuniin! ite vaan toivois pitkiä päikkäreitä et kerkeis jotain tehä ja touhuta esikoisen kanssa.
mutta siis tiivis07:lle kysymys:
tiijän et tää on hölmö kysymys mut kysyn silti... sanoit ettet reagoin itkuun heti. minkälaatuista itkua se on? ja miten kauan annat itkeä/kitistä? nukahtaako todella itekseen? oon ehkä vähän huono kuuntelemaan itkua ni meen yleensä heti ku itku alkaa ku turhauttaa ku nukku taaskin niin vähän... pitäs osata relata ite unien suhteen!
Juuri molemmat päikkäreiltä heränneinä :)
Tuli mieleen, että juuri kuten TIIVIS07 sanoi, niin meilläkin poika useimmiten nukahtaa uudestaan ensiheräämisen jälkeen. Nyt, kun nukuttiin vierekkäin sängyllä päikät, poika heräsi ensin jokeltamaan reilun 30min päästä nukahtamisesta. Olin ihan hiljaa, ja laitoin tutin takaisin suuhun ja peittoa vähän paremmin, niin uni tuli kuin tulikin uudestaan, ja nukuttiin vielä tunti! Joten kannattaa koittaa hyssytellä jollain tavalla, ja tosiaan ei kannata ehkä ihan heti reagoida itkuun, niin voi ollakin, että uni tulee.
Joku kyseli toiselta nimimerkiltä itkusta. Vastaan minäkin :) Eli meillä pojan itkusta on helposti tunnistettavissa sellainen " hysteerinen" itku, joka ei laannu kuin syliin ottamalla - yleensä pojalla on joko vielä jano, tai sitten röyhti tulossa. Toisenlainen itku on sitten väsy-itkua, johon sitten ei heti kannata mennä hyssyttelemään, vaan annan pari min itkeä itseään enempi väsyksiin, ja sitten menen viereen hyssyttelemään ja tuttia laittamaan, jolloin nukahtaa. Ja itseasiassa niin hassulta kuin se kuulostaakin, niin myös kyyneleet olen huomannut jonkin sorttiseksi " mittariksi" - kyyneleitä alkaa tulla heti, kun itku on sitä " hysteeristä" itkua, mutta silloin niitä ei tule ollenkaan, kun itkee vain väsymystään! Ja sen väsy-itkun huomaa myös siitä, että välillä se hiljenee ja loppuu hetkeksi kokonaan. Sitten taas alkaa uudestaan. Sitten hiljenee. Alkaa uudestaan. Jne. Vähän sellaista " komentamista" , kun ei huvittaisi nukkua :)
Että sellaista taas... =)
Kyselit millaista on se itku, johon en heti reagoi. Se on enemmän sellaista valitusta, ei paniikinomaista tai kovin voimakasta itkua. Hiippailen yleensä sängyn viereen katsomaan ja jos on silmät kiinni ja vaikuttaa, että itku tulee vähän kuin unen seasta, annan olla ja yleensä tyyntyy. Minuutissa huomaa, jos kyse on tällaisesta itkusta. Joskus saattaa alkaa itkemään enemmän vakavissaan ja voimakkaammin ja silloin yleensä auttaa hetkeksi syliin nostaminen.
Kuulostipa tutulta! Meidän tyttö on ensi viikolla 4 kk ja kieltäytyi noin kolmekuisena lähes kokonaan nukkumasta kunnon päikkäreitä. Olin tosi huolissani (pidin jopa unipäiväkirjaa ja havaitsin, että meillä nukutaan noin 9-11 h/vrk, kun siinä iässä pitäisi nukkua n. 15 h), mutta minkäs teet kun ei nuku niin ei nuku. Tällä hetkellä meilläkin nukutaan aamupäivisin ja joskus myös iltapäivisin 40 minuutin jaksoja. Aamupäiväunista voin sanoa varmuudella, että ne ovat juuri tuo 40 min. Luin jostain, että vauvan unirytmi on sellainen, että vajaan tunnin kohdalla tulee aina keveän unen vaihe, jolloin heräämisalttius kasvaa. Sanonkin nykyisin, että vaavi vetäisi " yhdet unet" tai " kahdet unet" , jos nukkunut 2 x 40 min putkeen.
Tällä hetkellä hän nukkuu noiden 40 min pätkien lisäksi yleensä iltapäivällä yhdet pitkät unet, esim. 2 h tai voi mennä kolme tai neljäkin tuntia. Esim. tänään kello on nyt 17 ja juuri meni unille. Sitä ennen nukkunut vain aamupäivällä 40 min + 20 min iltapäivällä. En enää stressaa asialla, koska olen huomannut, että kyllä hän jossain vaiheessa ottaa tarvitsemansa unen. Joskus hän pitää unipäiviä, jolloin nukkuu tosi paljon.
Meillä unta selvästi häiritsee vatsanväänteet. Joskus kun satun olemaan vieressä hänen herätessään, kuulen kun vain rupsuttelee. Tai tulossa oleva röyhtäys, sen huomaa kun nostaa syliin niin tulee röyhti ja rauhoittuu. Tai nälkä, jos ei ole saanut tankattua ennen unia.
Nykyisin en reagoi heti 40 minuutin unet keskeyttävään itkuun, niin olen huomannut että nukahtaa kohta uudestaan. Tai jos ei tyynny, nostan syliin ja otan tiukasti ja turvallisesti ihan kiinni itseeni, niin saattaa laittaa silmät kiinni ja nukahtaa siihen. Jos ei nuku niin leikitään tai syödään ja yritetään myöhemmin uudelleen.
Tiedän, että homma on raskasta, toivon teille voimia!