" Hajooko" 3-vuotiaan pää tylsyyteen äidin ja tissillä roikkuvan vauvan vuoksi?
Kommentit (11)
mutta ainakin meillä kyllä kehityksellisesti oli hyvä, että kerhoili kahdesti viikossa.
Eikä aina viitsis laittaa lasta katsomaan videoita.
Kerran viikossa meilläkin käytiin kyllä kerhossa ja 4-vuotiaasta lähtien 2 kertaa viikossa. Kaveriperheen lapsien kanssa leikki kerrann tai kaksi viikossa, muuten kävimme sitten puistossa jne.
kyllä se näkyy myöhemmällä iällä epäsosiaalisuutena. Ja kerhossa kävin kerran viikossa 5 vuotiaasta lähtien.
Vierailija:
kyllä se näkyy myöhemmällä iällä epäsosiaalisuutena. Ja kerhossa kävin kerran viikossa 5 vuotiaasta lähtien.
Kyllä nykyään on monessa paikassa kerhoja, joihin pääsee jo 3-vuotiaana. Muuta virikettä ei tuonikäinen tarvitse (esim. virikehoito (niin kuin mikä tahansa päivähoito valitettavasti) vain turhaan nostaa lapsen stressitasoja, tästäkin löytyy tutkimuksia, esim. Sinkkosen viitteistä) Ja ehtiihän sitä nyt muutakin kuin imettää vauvaa (neljän pitkään täysimetetyn kokemuksella).
Vierailija:
kyllä se näkyy myöhemmällä iällä epäsosiaalisuutena. Ja kerhossa kävin kerran viikossa 5 vuotiaasta lähtien.
ja elämänasenne paljon enemmän!
Minä en ole eläissäni käynyt minkään luokan kerhossa ja olen todella sosiaalinen. Myös erilaisissa psykologisissa testeissä todettu. Esikoiseni oli kouluunpääsytesteissä ja samaten hänet arvioitiin sosiaalisesti taitavaksi. Kotihoidossa 5-vuotiaaksi.
Ei kyllä näy epäsosiaalisuutena nykyään, mutta koulun aloittaminen oli vaikeaa kun suurin osa luokkatovereista tunsi toisensa ennestään ja olivat ehtineet muodostaa kaverisuhteita hoidossa. Osasivat myös toimia ryhmätilanteissa ja kouluympäristössä miestäni paremmin. Kerho kerran viikossa ei vastaa päivittäistä leikkiseuraa.
Vierailija:
Vierailija:
kyllä se näkyy myöhemmällä iällä epäsosiaalisuutena. Ja kerhossa kävin kerran viikossa 5 vuotiaasta lähtien.Kyllä nykyään on monessa paikassa kerhoja, joihin pääsee jo 3-vuotiaana. Muuta virikettä ei tuonikäinen tarvitse (esim. virikehoito (niin kuin mikä tahansa päivähoito valitettavasti) vain turhaan nostaa lapsen stressitasoja, tästäkin löytyy tutkimuksia, esim. Sinkkosen viitteistä) Ja ehtiihän sitä nyt muutakin kuin imettää vauvaa (neljän pitkään täysimetetyn kokemuksella).
Jos on pieni tiivis asuinalue tai paikkakunta, tuntee kyllä luokkatoverinsa jo ennestään.
12
Meillä sujui ihan hyvin yhdistelmät 2v ja vauva, sekä 3v ja vauva (+5v).
3v kävi kerhossa kerran viikossa yksin ja perhekerhossa käytiin kerran viikossa myös. Muuten oltiin aika paljon kotosalla. Eikä kenenkään pää hajonnut :)