Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tokaluokkalaisella mahdottoman kova yskä jo neljättä viikkoa

09.10.2008 |

Lääkärissä käytiin viikolla kolme ja soitin pari päivää sitten neuvoja. Uuden ajan voi varata loppuviikosta - ajattelin katsoa vielä maanantaihin. Mutta tyttö yksii niin pahasti, etten ehkä ole itsekään niin kovasti yskinyt koskaan.



Tänäänkin yski puoli kahteentoista vähän väliä keuhkonsa pihalle ja nyt nukkuu sikeämmin. Lima räimii pitkin kurkkua, sen kuuleekin. On höyryhengitetty, juotu lämmintä, otettu yskänlääkettä (vaikuttaa hiukan), syöty rasiakaupalla kurkkupastilleja (ainakin mielenvirkistykseksi), oltu koulusta pois (opettaja valittelee, etteivät muut kuule mitään), pysytty lämpiminä ja levätty (ainakin sen, mitä vähän malttaa).



Onko muilla lapsukaisilla Oulussa yhtä kovaa yskää?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
10.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

poikamme sairastui juuri ensimmäiseen poskiontelontulehdukseensa. Yski todella pitkään, hoidettiin korvien takia ja kahden kk:n (!)yskimisen jälkeen otettiin röntgenkuvat päästä = poskiontelot ummessa. Kolme antibioottikuuria ei auttanut. Nyt astmalääke kuuriluontoisesti ja maanantaina kuullaan, tarvitaanko onteloiden huuhtelua.

Vierailija
2/3 |
10.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaaha, kannattaa kai sitten itse ehdottaa poskionteloiden tutkimista ainakin...



Hiukan alkaa jo tylsistyä kotosalla, vaikka onkin hyvä keksimään hommaa, ja aivan väsähtänyt ja ärsyyntynyt loputtomasta yskimisestä tietysti. Joka ilta yksii pitkin iltaa nukkuessaan. Yöstä en niin tiedä. Ihme, ettei kuulemma maistu veri - mulla olisi tuolla yskimisellä jo keuhkot pilalla ja vatsalihakset muusina.



Maanantaina lääkäriaikaa kysyn sitten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
10.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri yöyskä voi olla sen merkkinä: lima lähtee valumaan nieluun ja ärsyttää yskimään.