Hoikalle tytölle farkut??
Kommentit (7)
eivät mahdu meidän hieman pömppövatsaiselle neidille.. =) Ikää 1v8kk.
Meillä kaksi hoikkaa tyttöä; 5v ja 7v
Itse ostan vain housuja, jossa on kiristysmahdollisuus.
7v on nyt koulutielle löytynyt kolmet sopivat farkut:
- Legolta. Tyttöjen mallisto on legolla ainakin joidenkin tuotteiden kohdalla kaponen ja itse ostan legoltakin vain niitä jossa on kiristysnauha sisäpuolella.
- Levikseltä. Yllätyin miten kaponen malli oli (toki malleja on montaa eriä), AINOAT farkut jotka olen löytänyt niin että sopivat ilman kiristystä, tosin näissäkin on kiristysnauha sisällä.
- Exitiltä löytyi yhdet sopivan kapoiset, näistäkin joutuu kyllä kiristämään nauhalla monta senttiä sisäänpäin. Mutta malli on suht kaponen lahkeesta. Osa Exitin farkuista on taas aivan valtavia lahkeistakin, kaikissa tosin taitaa olla tuo kiristysnauha.
Lisäksi Lindexillä on nykyään Slim mallisto hoikille tytöille. En vaan ole sieltä löytänyt mitään makuuni sopivaa. Mutta sellainen mallisto ainakin on.
Ja h&m:n monissa farkuissa on tuo kiristysmahdollisuus vyötäröllä.
Se on vähän kaksipiippuinen juttu. On kiva kun se on monissa housuissa, sillä ilman sitä emme löytäisi mitään sopivaa lapsille.
Mutta toisaaltaan, kun esim h&m:n ja lindexin perusfarkuista joutuu ottaa 5cm sisään tuolla tavalla, niin vyötäröstä tulee tosi ryppyinen. Rypytetty vyötärö tuskin tuntuu lapsesta kovin ihanalta ja ne kuivuu tosi kauan pesun jälkeen.
Joten itsekin mielelläni kuulisin vinkkejä muista hoikista mallistoista.
Mutta onneksi tuo on sentään yleistynyt, muuten olisi vaihtoehdot vähissä. Vyöstä kumpikaan lapsi ei yhtään tykkään. Ja henkselit nyt olisi kauhistus molemmille...
Meillä käytössä kuikelolla pojalla, mutta olettaisin että tyttöjen ei kamalan paljon erilaista mallia olisi. Tytöllä on vielä ollut vaippa joten pysyvät housut paremmin jalassa eikä suuria housujen metsästysoperaatioita ole tarvittu. Parit Espritit on odottamassa ja näyttävät kyllä melko kaipeilta.
H&Mllä on kyllä niitä kiristysmalleja mutta saman olen huomannut kuin joku muukin, että ovat tooosi leveitä. Vyötärö on ihan kurtulla housut pysyy jotenkin jalassa. Ovat kai tehty kaikille sopiviksi.
Lindexiltä ostin tytölle joskus kevättalvella kivat farkut, jotka ovat niin kapeat että luultavasti pysyvät ilman vaippaakin jalassa. Iloinen ylläri oli kun löysin samanlaiset seuraavaa kokoa aletangosta (olivat viimeiset).
Name It ja Exit ovat olleet meillä ihan liian leveitä. Bodyt on kyllä kapeita mutta mielestäni housut ei. Tai hei, on pojalla Exitin farkut! Collegehousut ei ko. merkillä ole kapeita, korjaan. Ovat mielessä päällimmäisenä kun (mm.) sellaiset lojuu käyttämättömänä kaapissa. Tyttöjen Exiteistä ei ole kokemusta mutta ehkä farkkujen osalta kannattaa katsoa. Name Itin farkut mitä olen katsonut tytölle, on ollut leveitä.
Eli sieltä täältä voi jotain löytyä kun pitää silmät auki! Espritin sanoisin varmimmaksi näistä mistä meillä kokemusta. Farkkujen hinta on jotain ehkä 20-35 ¿ suunnilleen. Ainakin Anttilasta löytyy kivasti alesta.
Name it on ollut hyvä merkki housuissa ainakin meidän hoikalle pojalle. Onpa tarttunut kerran tyttöjen mallistostakin poitsulle housut mukaan ;)
Ovat kivanmalliset hoikallekin ja vuötäröllä on aina kuminauha+nepparikiristys, jossa kiristysvaraa tosiaan löytyy riittävästi.
Koot taitavat vaan loppua 98cm:iin. Sit " vaihtuvat" exit merkkiin, josta meillä ei vielä niin paljoa kokemusta.
Name it on myös edullinen merkki, mikä on plussaa. Silti muodikkaita ja super herkkuja vaatteita!!!!
Housut / farkut tuohon kokoon 98 saakka maksaa 12-15 ¿ ja gollegehousut/trikoot vähemmän.
Halosella on ainakin myynnissä extra hoikkia malleja housuissa/farkuissa.