Mikä helvetti noita saksalaisia ebay myyjiä vaivaa? Sain jo toiselta myyjältä perintäkirjeen. ov
Enpä taida enää koskaan huutaa mitään Saksan ebaystä.
Eka kerran huusin yhdeltä myyjältä kahdet Levikset. Odotin myyjältä viestiä, missä ilmenisi kokonaissumma. Kohteissa oli kyllä postikulut, mutta hän ilmoittaisi kokonaissumman, jos ostaja huutaa hänen useampia kohteita. Odotin viikon ja laitoin myyjälle sen " request total" viestin. Ei mitään. Odotin yhteensä kolmisen viikkoa ja laitoin myyjälle viestin, että unohtaa koko jutun. Mä perun kaupat.
Meni pari kuukautta ja sain postissa jostain saksalaisesta perintätoimistosta kirjeen, joita tuli yhteensä kolme kappaletta seuraavien puolentoista kuukauden sisään. Kysyin yhdeltä tutulta, joka tietää näistä perintätoimisto asioista enemmän, ja hän sanoi, että revi nuo kirjeet ja unohda koko juttu. Noiden kolmen kirjeen jälkeen, myyjästä ei kuulunut enää mitään.
Huusin puoltoista kuukautta sitten yhdeltä saksalaiselta myyjältä yhden ps1 pelin. Taas sama juttu. Myyjä katoaa, ei vastaa viesteihin, mutta laittaa perintätoimistolta kirjeen.