Rintatulehduksesta toipuminen - löytyykö rohkaisua?
Hei!
Nyt tarvitaan rohkaisevaa vastausta tai apuneuvoja.
Mulla on kuukauden ikäinen ihana poika, mutta tuntuu etten ole vieläkään päässyt kunnolla nauttimaan vauvasta ja vauvan hoidosta, koska oma toipuminen synnytyksestä ja imetyksen takkuilu ovat vieneet voimat. Varmaan joudun enemmän hoitamaan itseäni kuin vauvaa..
Nyt on päällä jo kolmas rintatulehdus. Aikaisemmat paranivat nätisti, mutta tämä on tosi sitkeä. Tänään lähti viides päivä. Antibiootti auttaa, kuume on onneksi laskenut, mutta en saa rintaa tyhjenemään kunnolla tai sieltä ei heru juuri mitään. Vauva ei tunnu saavan sieltä paljoa irti eikä sähköpumpullakaan tule kuin tipoittain maitoa. Rinta ei ole enää niin kipeä, punainen ja kova kuin aluksi, muttei vielä normaalikaan. Tuntuu kuin maidon tuotanto olisi hiipunut. Olen yrittänyt imettää kipeästä rinnasta joka imetyskerralla ja välissä pumpannut, jotta maidontuotanto lähtis taas käyntiin ja kokeillut kaikki konstit lämpimästä kylmään ja kaalinlehtiin. Alan olla jo epätoivoinen ja niin väsynyt, etten tiedä miten kauan jaksan. Lisäksi vauva, joka on tähän asti nukahtanut ja nukkunut kuin enkeli ja ollut muutenkin hyvin tyytyväinen, on alkanut itkeskellä kovasti ja nukahtaminen on tosi vaikeaa. Varmaan antibioottikuurini vaikuttaa myös vauvan masuun, mutta pelkään ettei hän saa tarpeeeksi maitoa. Hän saa siis maitoa terveestä rinnasta. Lisämaitoa en ole toistaiseksi antanut. Eilen vauva ei kakannut ollenkaan, vaikka vatsa on tähän asti toiminut tosi useasti. Onko se jo merkki siitä, ettei hän saa tarpeeksi ruokaa ja pitäisi antaa tuttelia vai uskallanko odottaa maanantaihin, jolloin meillä on neuvola ja punnitus?
Onko tästä enää mahdollista päästä normaaliin toimivaan imetykseen ja saada molemmat rinnat toimimaan kunnolla?
Kiitän, jos apuja tai kannustavaa kokemusta löytyy.
tiituli
Kommentit (7)
Kuulostaa tutulta. Ai että inhoan rintatulehduksia. Ensimmäisen vauvan kanssa niitä tuntui tulevan tein mitä tahansa. Sain ensimmäisen tulehduksen pian sairaalasta päästyäni. Kesä onneksi hieman helpotti tilannetta, kun on lämmintä. Rintatulehdukset kuitenkin vaikeuttivat sen verran tilannetta, että tunsin pääseväni täysipainoisesti ja luottavaisesti imettämään vasta, kun vauva oli 2 kk ikäinen.
Iloksesi voi kuitenkin todeta, että imettämistä tulehdus ei ainakaan minulle lopettanut. Kyllä rinnat tulehduksesta toipuvat ja vauva jatkaa niistä juomista, jos sitä ei totuta pullolle. Turhauttavaa on kyllä yrittää tyhjentää kipeätä rintaa, joka pullottaa, mutta maitoa ei tule. Minulle paras paikka on mennä kuumaan suihkuun ja siellä valuttaa maitoa rinnan lämmetessä.
Itse huomasin, että minulla erityisesti toinen rinta tukkeutuu helpommin, eikä pysty käsittelemään niin suurta maitomäärää kuin toinen rinta pystyy. Täytyy siis jakaa vauvaa rinnoille sopivasti niin, että kummankin rinnan maitomäärä pysyy sopivana.
Nyt toisen vauvan kanssa olen välttynyt pahimmilta. Kuumeeseen asti on tulehdus päässyt, mutta ei ole tarvinnut vielä antibiootteja, eikä tulehdus tunnu iskevän ihan niin helposti kuin viimeksi. Nyt on kyllä paremmat rintaliivitkin käytössä ja osaan tunnistaa ehkä paremmin varoitusmerkit.
Tsemppiä! Kyllä se siitä. kohta taas elämä hymyilee. Monen päivän sairastelu ja synnytys tietenkin ottaa voimille ja vetää mieltä maahan, mutta on niitä vielä hyviä hetkiä edessä. Ehdit kyllä vielä pitkään nauttia vauvasta ja varmasti imetyksestäkin!
mulla oli ensimmäisien kuukausien aikana 4 rintatulehdusta, söin yhden antibiootti kuurin kunnes tajusin et mulla uusiutui tosi helposti toi tulehdus ja antibiootit aiheuttivat vatsavaivoja .
osta maitorahkaa ja sivele rinta sillä paksulla kerroksella ja sideharso päälle, kylmänä se laskee tulehduksen aiheuttamaa tulehdusta 1-2 tunnin päästä pese pois ja lypsä rintaa, pitäisi lähteä valumaan! ehdottomasti parempaa kuin kaali.
älä anna korviketta jos vaan vaavi pärjää ilman sillä imetys voi jäädä siihen jos vauva pääsee helpon tuttipullon makuun..
tsemppiä! sitten kun tulehdus poissa niin lypsä rintojasi imetyksen jälkeen jos vauva ei jaksa niitä kunnolla tyhjentää.
nyt vaavi 4kk ja 2-3 kuukauteen ei ole ollut tulehduksia!
tiituli-:
Nyt on päällä jo kolmas rintatulehdus. Aikaisemmat paranivat nätisti, mutta tämä on tosi sitkeä. Tänään lähti viides päivä. Antibiootti auttaa, kuume on onneksi laskenut, mutta en saa rintaa tyhjenemään kunnolla tai sieltä ei heru juuri mitään. /--/ Tuntuu kuin maidon tuotanto olisi hiipunut. Olen yrittänyt imettää kipeästä rinnasta joka imetyskerralla ja välissä pumpannut, jotta maidontuotanto lähtis taas käyntiin ja kokeillut kaikki konstit lämpimästä kylmään ja kaalinlehtiin. /--/ Varmaan antibioottikuurini vaikuttaa myös vauvan masuun, mutta pelkään ettei hän saa tarpeeeksi maitoa. Hän saa siis maitoa terveestä rinnasta. Lisämaitoa en ole toistaiseksi antanut. Eilen vauva ei kakannut ollenkaan, vaikka vatsa on tähän asti toiminut tosi useasti. Onko se jo merkki siitä, ettei hän saa tarpeeksi ruokaa ja pitäisi antaa tuttelia vai uskallanko odottaa maanantaihin, jolloin meillä on neuvola ja punnitus?
Voi, kun ikävää, että kärsit toistuvista rintatulehduksista :(
Kerroit kokeilleesi kaikki konstit, mutta oletko kokeillut tyhjentää rintaa ns. lämminpullomenetelmällä? Siinä ensin lämmitetään suurisuinen lasipullo (esim. viinikarahvi on hyvä) kaatamalla sinne kiehuvaa vettä. Hetken kuluttua vesi kaadetaan pois (kannattaa käyttää patakintaita, etteivät sormet pala) ja pullon suu jäähdytetään. Sitten pullo laitetaan rinnalle niin, että nänni ja mahdollisimman paljon rintaa on pullon suun sisäpuolella. Kun pullo siinä jäähtyy, sinne syntyy alipaine, joka imaisee maidot rinnasta (ja rinnan sinne pullon sisään, mutta sitä ei tarvitse pelästyä). Alipaineen saa rikottua työntämällä sormen pullonsuun ja rinnan väliin.
Kylmähaude vähentää kudosturvotusta, jolloin rinta pääsee paremmin tyhjenemään. Ja lämmin vuorostaan helpottaa herumista.
Rintatulehdus - etenkin kovin raju ja/tai toistuvat tulehdukset - voivat laskea maidon muodostumista, mutta sen pitäisi palautua normaalille tasolle, kunhan tulehdus hellittää. Tulehtuneen rinnan maitokin voi vauvasta maistua vähän oudolta (suolaiselta), mutta vauvalle siitä ei ole mitään haittaa. Antibioottikuurin aikana kannattaa syödä maitohappobakteereja sekä antaa niitä myös vauvalle.
Kakkarytmi voi tuonikäisellä jo muutenkin muuttua. Tuleeko pissavaippoja entiseen tahtiin? Vauva voi pärjätä yhdelläkin rinnalla, vaikka alussa voikin olla vähän känkkäränkkä, kun saattaa joutua tekemään työtä, että maitoa tulisi toiveiden mukainen määrä :) Jos sinulla vain hermo kestää (ja pissavaippoja tulee ok määrä), niin voinet odottaa neuvolaan asti.
Onko mitään hajua siitä, mikä voisi olla tulehdusten perimmäinen syy? Haava nännissä? Maitoa runsaasti? Hieman epäsopivat (ts. tiukat) rintaliivit? Laukun hihna painanut rintaa? Rinta tyhjenee huonosti?
Tsemppiä ja paranemisia!!
haluan toivottaa sulle jaksamisia. Ei ole helppoa kamppailla rintatulehdusten kanssa ja kun imetys tökkii, niin on varmasti tunteiden vuoristorata valmis.
Mulla ei esikoisen aikaan ollut ollenkaan rintatulehduksia, mutta tämän kakkosen imetyksen aikana niitä on ollut yksi paha ja muutama jo alkava (neiti 2,5kk). Siksi kannan koko ajan mukanani vaunuissa tai autossa kaura/vehnä pussia. Heti kun rintani tuntuu hiukankin aralta, niin lämmitän sen milloin minkäkin kaupan mikrossa ja laitan rinnan ympärille.
Toivottavasti imetyksesi lähtee sujumaan. Puhele siitä neuvolassa ja sieltä saat (toivottavasti) hyviä neuvoja. Älä pelkää maitosi loppuvan, luota ja usko että sitä riittää niin eiköhän se siitä :)
Tsemppiä! Hirmu kurja juttu tuo rintatulehduskierre.
Itselläni oli seitsemän rintatulehdusta ensimmäisen 3kk aikana. Alkoivat pari viikkoa synnytyksestä ja tulivat noin viikon välein vaikka mitä olisin tehnyt.. eli kaikki keinot kans kaalinlehdistä villaisiin liivinsuojuksiin... Antibiootteja söin vain pari kuuria.. sillä kerran kuume nousi antibiooteista huolimatta. Lääkäri sit vaan sanoi, että voin koittaa, että jos helpottaa ihan vaan kuumetta alentavalla ja jos ei oireet katoa pariassa päivässä, sit antibiootteja. Eli yleensä tilanne sitten helpotti kyllä kun otti kuumetta alentavaa ja vaan imettti ja imetti siitä tulehtuneesta rinnasta, vaikkei sieltä paljon olisi tuntunut tulevankaan.Maito tosiaan vähenee tulehtuneesta rinnasta hetkellisesti ihan sen kivun takia, mutta toisesta tulee sit enemmän kyllä.
Mä olin kanssa tosi epätoivonen. Lääkärit oli hämmentyneitä, kun ei ollut törmännyt vastaavaan, että niin usein tulee. AIka rankkaa oli kun se kuume nousi aina niin korkeaksi (39astetta), ettei uskaltanut silloin edes vauvaa nostella.
Imetyksen tukipuhelimeenkin soitin. Sanoi, että saattaa olla sellainen fysikaalinen juttu, että joku tiehyt painaa toista ja siksi tukkeentuu ilman mitään ulkopuolista syytä.. ja että usein se rinta tottuu siihen imetykseen noin 3kk kuluessa ja sitten helpottaa. Niin mulla sitten kävi, 3kk jälkeen ei ole tullut yhtään tulehdusta.
toivottavasti tulehdus jättäisi sinut jo rauhaan. Itse odottelisin sinne ma punnitukseen.. Olikos teillä käytössä vauvalla rela-tipat.. voi joilleen auttaa antibiooteista johtuviin vatsanväänteisiin..
Mulla oli esikoisen kanssa jatkuvasti rinnoissa kauheen kipeitä patteja. Ei onneksi menneet tulehdukseen asti, mutta olivat aivan järkyttävän kipeitä ja niitä oli 5 kk ajan. Mulla auttoi se että otin rintaliivit yöksi pois. En tajuu miksi niitä silloin pidin öisinkin, tuntui rinnat niin painavilta.. aloin myös makuultaan imettämään, ja jouduin pitämään ylemmästä rinnasta kiinni, muuten siihen tuli tiehyt tukos rinnan omasta painosta! vasta kun noi tukokset loppui, aloin tuntemaan maidon nousun ja imetys oli ihanaa ja lopulta imetinkin melkein vuoden. Olin monta kertaa luovuttaa, niin kipeeksi ne patit teki. Tsemppiä ja kokeile ainakin tota et otat ritsikat pois ja katsot ettei mikään paina rintaa kun vauva imee. Voisit myös aloittaa imettämisen terveestä rinnasta ja kun maitoa tulee niin vaihdat kipeeseen. Jaksamista!
... en tiedä osaanko auttaa ja vastata itse kysymykseesi, mutta olen kokenut samat vaiheet viim. 1½ kk:n aikana. Kolme rintatulehdusta on takana, viimeksi sain antibioottikuurin toissapäivänä, mutta en kuuria vielä aloittanut kun tilanne näytti eilen hieman helpottavan kotikonstein (lääkärin kanssa sovimme, että hän kirjoittaa varuilta reseptin jos näyttää tilanne huonontuvan). Minulla kaksi viimeistä tulehdusta ainakin tuli kylmästä, olin juhannuksena ulkona t-paidalla ja muutama tunti sen jälkeen alkoi rinta kipeytyä (siis vaikka oli niin lämmin ja olin suojaisessa paikassa, johon ei tullennut). Tästä lähtien olen päättänyt kulkea tämän kesän villapaita päällä :-) sen verran ikävä vaiva tää on.
Mulla myös sama ongelma rinnan tyhjentämisen kanssa eli pumpulla en saa imetyksen jälkeen enää mitään tulemaan. Mulla lisäksi rinnanpää ollut noin kuukauden kipeä (iho rikki) mikä entisestään vaikeuttanut imetystä (sattuu imetyksen aloitus ihan tolkuttomasti). En tiedä onko se tulehdukseen kuuluva asia, että välillä syötön jälkeen rintaa pistelee ja kihelmöi??? Mulla kaalinlehdet ovat auttaneet maidon pakkautumiseen ja Bepanthemia olen käyttänyt kipeään nänniin. Myös lämmin suihku ja sauna on helpottanut oloa.
Toivon voimia tämän ikävän vaivan kanssa, kyllä imetyksen onnistuminen vielä on mahdollista, niin ainakin uskon...
tuuliviiri ja vauveli pian 2kk