Kaksosten synnytys on täysin eri asia kuin yhden vauvan
Kaikille kotisynnytystä puolustaville tiedoksi, että kaksosten synnytys on aivan eri asia kuin yhden vauvan. Riskit ovat täysin eri luokkaa. Tilannetta kuvaa hyvin se, että Suomessa normaalin synnytyksen hoitaa kätilö, mutta kaksossynnytyksessä on kätilön lisäksi ainakin kaksi lääkäriä paikalla.
Eli puolustakaa vaan rauhassa kotisynnytystystä, mutta kaksosten synnytttäminen kotona on järjetön valinta. Ne ovat kaksi täysin eri asiaa!
Kommentit (4)
Vierailija:
Kaikille kotisynnytystä puolustaville tiedoksi, että kaksosten synnytys on aivan eri asia kuin yhden vauvan. Riskit ovat täysin eri luokkaa. Tilannetta kuvaa hyvin se, että Suomessa normaalin synnytyksen hoitaa kätilö, mutta kaksossynnytyksessä on kätilön lisäksi ainakin kaksi lääkäriä paikalla.Eli puolustakaa vaan rauhassa kotisynnytystystä, mutta kaksosten synnytttäminen kotona on järjetön valinta. Ne ovat kaksi täysin eri asiaa!
Ei valehtele ap.
Ohjeistus ainakin HUS:n alueella sanoo, että kaksossynnytyksessä on paikalla kaksi lääkäriä. Eli kätilö mukaan luettuna kolme. Ja yleensä siellä on väkeä vieläkin enemmän, varsinkin jos tulee yllättäviä tilanteita.
mie kun synnytin tuplia paikalla oli 7 ihmistä. 2 lastenlääkäriä, ylilääkäri, 3 kätilöä ja 1 kätilöoppilas... Eikä lähtötilanne ollut mitenkään dramaattinen, " normaali" alatiesynnytys aluesairaalassa.
ihan liian suuret riskit, kun aina sairaalakaan ei voi mitään kun joku yllättävä tuleekin eteen.