Ei kai tämä viisaudenhampaan poiston jälkeinen kipu ole enää normaalia??
Keskiviikkona poistettu, kaksi ekaa päivää ok. Menee 3 kertaa päivässä grammanen panadol ja 3 kertaa 800mg burana + vielä antibiootit. Aluksi piti kivun pois, nyt pitää pari tuntia ja sitten pakottaa tosi häiritsevästi. En uskalla popsia särkylääkkeitä enempääkään..olen mm. synnyttänyt ilman kivunlievitystä ja kynnys ottaa särkylääkettä on aika korkea mutta nyt on todellakin pitänyt ottaa ja noin isoja määriä vielä! Kyseessä siis alaviisuri joka piti hajottaa kokonaan että saivat irti.
Kommentit (81)
alaviisaudenhampaat ovat pahempia poiston jälkeen kuin yläviisaudenhampaat.
suussasi on kuitenkin useita senttejä syvä haava. Itse olin myös aivan tuskissa viikon viisaudenhampaan poiston jälkeen. Lääkäri kiskoi hampaan, jonka juuret olivatkin melko harottavat. Otti polvellaan tukea mun tuolista, että sai hampaan pihalle... Kipu oli aivan normaalia, soitin ja kysyin. Ison haavan paraneminen suussa kestää.
Suojaa vatsaasi jollain, somacilla ja maitohapoilla, jos vedät tuommoisia määriä särklääkettä.
...mutta kyllä se yhden viisurinpoiston jälkeinen hermosärky voitti ne kokemukset mennen tullen.
Minä, joka en ole oikeastaan koskaan syönyt särkylääkkeitä, jouduin vetämään 800 mg Buranaa kuin karkkia, jotta pystyisin edes tekemään töitä. Kipu kesti parisen viikkoa ennen kuin se alkoi helpottaa. Mutta oli siis ihan normaalia, ei ollut tulehduksia tms.
alhaalta viisaudenhammas ja vieläkin se juilii. Välillä ei saa suuta avattua kunnolla ja aina kun syön niin puoli päätä on sen jälkeen pari tuntia jumalattoman kipeä. Burana ja Panadol yhdessä auttavat vähän. Ainoa hyvä puoli on seettä olen laihtunut ainakin 5 kiloa :)
Myös minulta on viisurit poistettu, viimeisessä operaatiossa otettiin oikealta puolelta molemmat ja alaleuan hammas piti pilkkoa samaan tapaan kuin sinulla, eikä sitä silti särkenyt mainittavasti. En tarvinnut myöskään antibioottia. Käy ihmeessä lääkärissä.
ole normaalia. Itsellä vähän vastaavassa tilanteessa oli verihyytymä irronnut, ja leukaluu paistoi paljaana = sattuu aivan perkeleesti.
Soitat aamulla lekuriin, saat sellaisen lääketupon sinne. Jeesaa heti.
käynyt myös näin.Huomenna heti näyttämään sitä.
Kyllä se siitä alkaa paranee. Ja se lääketamponin asetus Ei todella satu. Burana on sitä hyvä että poistaa tulehdusta.
T.hammashoitaja
jostain päivystyksest, työterveydestä tms, ihan mistä vaan ees panacodia?? Sitä vois ottaa buranankin kanssa yhtäaikaa. Ihan typerää yrittää tulla toimeen vain panadolilla. Se ON kuin karkkia.
Mulla toisen puolen alaviisuri oli väärin päin (juuret kohti korvaa). Mä en saanut viikkoon kunnolla suuta auki ja poski oli turvoksissa. Kipuja oli jonkin verran, mutta jäällä ja 600 mg buranalla pärjäsin hyvin.
Toisen puolen alaviisuri oli oikein päin. Se oli kuin lastenleikkiä toiseen puoleen verrattuna. Ei kipuja juurikaan ja suukin aukesi hyvin.
Kaiken kaikkiaan mielestäni meni oikein hyvin toimenpiteet.
Miksi tulin lukemaan näitä, ja miksi oi miksi luin vielä toisestakin ketjusta..? Mulla kasvoi alas viisaudenhammas tuhannen kieroon heti alkuunsa - on siis ihan kumollaan siellä - ja juuret sitte tietty kasvaa myös ihan minne sattuu, ja mun tuurilla tulee olemaan poisto edessä... (jahka jaksaisin mihinkään hammaslääkäriin vaivautua) Kiva ny sitte tietää millaset kuukausien kärsimykset on edessä X___X Mitään pillereitäkään pysty nielemään... Hyvää yötä ja kauniita unia vaan.
Hei ihanat, kiva kuulla että on kaipailtu =) Eli siis aamusta kävin hammaspolilla missä leikattiin. Osa verihyytymästä oli lähtenyt ja laitettiin sieni ja lääkeainetta (ei muuten sattunut, mutta maistui pahalle!) ja kipu oli poissa kuutisen tuntia. Sitten on juilinut taas ja särkylääkkeet pitää kipua vaan hetken pois. Mutta on kuulemma normaalia. Poistaminen oli niin vaativaa että sen takia on kipeä,ns kuivaksi ei se kuoppa ollut kuitenkaan mennyt. Lääkäri sanoi että saisin ottaa vain 1g panadolia ja 3 buranaa päivässä. En halua arvostella ketään, hyvin ovat hoitaneet minua mutta vähän kyllä ihmetyttää että eikö oikeasti 2012 ole sellaisia troppeja ettei ihmisen tarvis näin kauheasti kärsiä. Tämä hermosärky on tosi raastavaa :( Positiivista toki että kuulemma hienosti lähtenyt paranemaan.
suussasi on kuitenkin useita senttejä syvä haava. Itse olin myös aivan tuskissa viikon viisaudenhampaan poiston jälkeen. Lääkäri kiskoi hampaan, jonka juuret olivatkin melko harottavat. Otti polvellaan tukea mun tuolista, että sai hampaan pihalle... Kipu oli aivan normaalia, soitin ja kysyin. Ison haavan paraneminen suussa kestää.
Suojaa vatsaasi jollain, somacilla ja maitohapoilla, jos vedät tuommoisia määriä särklääkettä.
Maitohappoja syön. Mä luulen että se haava ei itsessään ole se paha juttu vaan se että piti porata luuta niin se aiheuttaa tuota jumalatonta särkyä.
Onko muuten normaalia että "pelkät" panadolit ja buranat väsyttää ihan tosi paljon? On toki univelkaakin mutta tuon lääkeaineen jälkeen nukuin 5 tuntia!
Multa on otettu kaikki viisurit lähivuosina pois. Kolme meni täysin kivuitta yksityisellä, tosin ainoa kipu oli kassalla :) ja yksi eli ensimmäinen otettiin julkisessa ja sellaista helvettiä en toivo pahimmalle vihamiehellekään. Se hyytymä ei lähtenyt parantumaan millään vaikka varoin tosi paljon. Nähtävästi kokematon hammaslääkäri koska en ole kuullut kellekään noin tapahtuneen. Kasisatasta buranaa meni enkä meinannut saada antibiootteja, kunnes lopulta sain ne kun oli jo todella paha tilanne. Duunista 2 viikkoa saikulla, yöllä en pystynyt kivuilta nukkumaan. Selvisin hengissä ja kun seur. kerran tuli asiaa viisurin poistoon, en epäröinyt hetkeäkään mennä kivuttomalle yksityiselle ja operaation jälkeen pari normaali buranaa ja normi elämä jatku eikä töistä pois minuuttiakaan ja syömään pystyi aika pian täysin normaalisti ja hyytymät pysyivät siellä missä pitikin.
Ennemmin jätän jonkun vaatteen tai parit leffat ostamatta ja sijoitan hyvään hammashoitoon senkin rahan.
Toinen alaviisuri poistettiin n. vuosi sitten. Hyytymä irtosi ja kipua riitti n. 4 viikkoa. Toiselta puolelta poistettiin vinossa kasvanut muutama päivä sitten. Varoin visusti hyytymän irtoamista, mutta irtosi se silti. Burana vie kivun, Panadol vain vähän lievittää. Ärsyttävintä on aamuöisin herätä julmettuun särkyyn kun Burana ei enää pelitä. Onneksi tämä menee muutamassa viikossa ohi :/
itsellä oli luuhun asti olevan haava suussa. särki vuorokauden niin että meinasin pyörtyä, sitten ilmeiseti ne hermot kuolivat . en saanut kun burana 800 mg ei auttanut yhtään. mut tosiaan 2 vuorokauden jälkeen ei enää sattunut sillälailla.
Mulla jatku sietämätön kipu viikon. Oli jäänyt poranterä leukaluuhun..
Mulla on viime tiistaina poistettu oikealta alaviisaudenhammas, ja voin sanoa, että yks tuskien taival tämä on ollut. Odottelen juurikin puhelua hammaslääkäriltä. Tämä vihlonta on aivan jotain järkyttävää, edes kahvia ei pysty juomaan, etteikö se helvetillinen vihlonta ala alusta. Olen syönyt jopa kahden tunnin välein burana 600 mg, kokeilin panacodia ja 1 mg:sta Panadol Fortea, niistä ei ollu mitään apua. Burana on ainoa joka auttaa edes hetkellisesti. Viikonlopun olen ollut saikulla, ja tuossa tirahutin pari kyyneltä,kun mietin,että miten ihmeessä pystyn huomenna töihin :(
Sain perjantaina antibioottikuurin,turvotus on laskenut, mutta tämä hermosärky,vihlonta mikälie vie kyllä järjen :(
ja myös sen päätin, että yhtään hammasta mun suusta ei enää poisteta.
Multa on otettu 4 viisaudenhammasta, ja eka oli kaikkein vaikein. Hammaslääkäri oli taitava ja osasi asiansa. Hän pilkkoi ja leikkasi 45min.ja sitten vielä kaksi tikkiä ja antibiootti kuuri. Kipu ihan 100%. Alaspäin ei voinut kumartua yhtään. Kesti kipu aika kauan ja alkoi parantua, meni vähän toista kuukautta. Muut 3 viisaudenhammasta eivät olleet enää niin kivuliaita.
Viisaudenhampaiden puhkeamiseen liittyvä kipu ja särky johtuu yleensä viisaudenhampaan ympärillä olevan ikenen tulehduksesta, eli perikoroniitista. Perikoroniitista johtuvaa akuuttia hammaskipua voi ensiapuna lievittää tavallisilla kipulääkkeillä sekä klooriheksidiinipitoisella suuvedellä. Suuvettä löytyy apteekeista.
Pitkäkestoinen kipu, mistä ketjun aloittajakin puhui, on harvinaista. Kipu ja särky ovat pahimmillaan noin 1-2 päivää poiston jälkeen, ja kipua voi kestää muutamasta päivästä muutamaan viikkoon.
Alle 10%:lla esiintyy epätyypillisiä jälkioireita, kuten pitkittynyttä verenvuotoa, tuntohäiriöitä tai kipua.
Lisää tietoa ja kuvia viisaudenhampaista löytyy täältä
http://fi.webdento.com/viisaudenhammas-oireet-kipu-poisto/
T.hammashoitaja