Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olen teiniäiti ja minusta tehty joskus nuorempana lastensuojeluilmoitus (omasta pyynnöstäni). Voinko enää adoptoida?

Vierailija
20.06.2007 |

Tai saada sijaislapsia? Lastensuojeluilmoitus tehtiin kun olin 20vee yksinhuoltaja ja juuri eronnu. Sairastuin masennukseen ja tarvitsimme tukea noin vuoden ajan.



Nyt haluaisimme uuden mieheni kanssa lähteä adoptioon tai tarjota sijaiskodin jollekkin. Emme vaan uskalla lähteä ruljanssiin, koska meiltä varmaan evätään nämä mahdollisuudet, johtuen nuoruuden " sekoiluistani" . *Nyyh*

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
20.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Karkea veikkaukseni on, että adoptio tulisi olemaan erittäin hankala, ehkä jopa mahdoton. Sijaisvanhemmuus sen sijaan voisi olla mahdollinen.

Vierailija
2/3 |
20.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun oikein asiaa miettii niin kuka meistä ei joskus olisi ollut hieman masentunut tai elämässä olisi ollut vaikeampi kausi!? Viisas ihminen hakeutuu sillon hoitoon ja vähemmän viisas sinnittelee yksin kotona.



Tietysti jos ap:n tilanteeseen sillon liittyi ihan jotain alkoholiongelmaa tai lapsen hoidon laiminlöyntiä niin asiaan tulee se " mutta" ..! Minusta menneet on menneitä ja jos elämäsi on aivan eri urilla kun sillon niin mikset voisi adobtoida tai olla sijaisvanhempi!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
20.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

en usko, että sijaisvanhemmuutta estäisi. Senhän voisi jopa esittää voimavarana, kun on syvällä käynyt ja paljon nähnyt, osaa suhtautua paremmin ongelmissa oleviin.



Mutta adoptioprosessi voisi kyllä olla kivinen. Se kun tahtoo olla raskas ja raastava muillekin.



2