Tuosta kampaamokäynti-ketjusta tuli mieleen, että mitäs sanotte tästä?
Eli kampaamokäynnin ylimääräinen maksu!
Asiakas X jättää autonsa maksulliselle p-paikalle ja menee kampaamoon, joka sijaitsee lyhyen kävelymatkan päässä. Kampaaja aloittaa työt, mutta onkin ottanut useamman työn päällekäin. Eli kun toisella asiakkaalla vaikuttaa väriaine päässä, leikkaa toisen asiakkaan hiuksia jne.
Asiakas X joutuu välillä odottelemaan turhaan, koska kampaaja seilaa kahden-kolmen asiakkaan välillä. Minuutit kuluvat, samoin maksettu parkkiaika umpeutuu. Parkkiaika on loppunut ennenkuin asiakas X pääsee kampaamosta ulos. Luvassa ' iloinen' yllätys: parkkisakko! Ja vain siksi, että kampaaja oli ahneuksissaan ottanut enemmän asiakkaita samalla kertaa kuin ehtii hoitaa. Näin ollen asiakas X:n varaama käyntiaika (+ samalla parkkiaika) on venynyt paljon oletettua pidemmäksi.
Mitä teksit?
Kommentit (4)
olisihan siihen mittariin voinut käydä välillä lisäämässä rahaa
Vierailija:
olisihan siihen mittariin voinut käydä välillä lisäämässä rahaa
Juu, vaikka väri päässä ja kaapu päällä...
Sinänsä menee kategoriaan shit happens. Suunsa voi aukaista ja vaikka pyytää jotakuta muuta heittämään raha mittariin, jos auto on lähellä. ja kampaajalle on ihan asiallista mainita tuosta, mutta ei hän mikään korvausvelvolinen ole.
Ja tosiaan, aika ankeeta olisi kesken kaiken lähteä niitä rahoja mittariin lisäämään. Se kaapu päällä, värimönjät päässä.
Eipä viitsi enää tuolle ' ammattilaiselle' mennä.
ap
Vierailija:
ja kampaajalle on ihan asiallista mainita tuosta, mutta ei hän mikään korvausvelvolinen ole.
Onko kampaaja jotenkin velvollinen korvaamaan parkkisakot tai hyvittämään loppusummasta, jotka oikeastaan johtuivat hänestä?