Onko sinulla ollut myyräkuumetta?
Millaiset oireet? Kävin lääkärissä ja labrassa, tulokset tulle vasta huomenna. Ensin lähti ääni, se nyt suht ok, mutta omituisesti ahistaa hengittää. Kuume ei ole korkea 37,5 - 38,3. Alaselkä aika kipeä (juilii ihmeellisesti), pää kipeä välillä...Oiskohan tämä jotain tavallista. Nuhaa ei ole ollenkaan.
Kommentit (7)
Itsellä ei ole ollut, mutta serkulla alkoi tosi rajuna, meni iso mies ihan sairaalakuntoon tunneissa. Kova kuume, tosi kovat lihasssäryt ja muutenkin surkea vointi.
En tiedä, miten paljon oireet vaihtelevat. Googlettamalla saat kattavamman kuvan.
eli oireet voi tosiaan vaihdella hyvinkin paljon yksilöllisesti, kovin paha mennä sanomaan ilman tuloksia. googlella löytää varmaan kuvauksia yleisimmistä oireista.
epäilen että olen sairastanut sen n. 12v sitten ja, poikani puolestaan pari vuotta sitten, 6-vuotiaana. kokeita ei koskaan meiltä otettu, mutta oireet olivat todella rajut (poika tipassa sairaalassa) ja monet muutkin oireet täsmäsivät.
korkea kuume, lihassärky, näköhäiriöt, myöhemmin munuaiskivut. Ensimmäisen viikon makasin, en jaksanut olla jaloillani. Maksa ja munuaiset menivät huonoon kuntoon, sairaalassa olin tiputuksessa yli 2 viikkoa.
Eli eka menee ihan normiflunssana jos sitäkään, ei tunnu juuri missään. Moni ei edeshuomaa. Mutta sitten kun sen saa toisen kerran, on potilas sairaalakunnossa ja munuaiset vaarassa?
eikös myyräkuumeen pitäisi olla raju vasta toisella sairastumiskerralla? Eli eka menee ihan normiflunssana jos sitäkään, ei tunnu juuri missään. Moni ei edeshuomaa. Mutta sitten kun sen saa toisen kerran, on potilas sairaalakunnossa ja munuaiset vaarassa?
eikös myyräkuumeen pitäisi olla raju vasta toisella sairastumiskerralla? Eli eka menee ihan normiflunssana jos sitäkään, ei tunnu juuri missään. Moni ei edeshuomaa. Mutta sitten kun sen saa toisen kerran, on potilas sairaalakunnossa ja munuaiset vaarassa?
Monilla ollut oireeton, muut on yleensä tulleet parissa tunnissa tosi kipeiksi (kuumettaa vähintään 39, niin kipeä että hyvä kun ovat pystyneet kävelemään).