Voi ei, lapset näki eilen sen Madeleine-dokkarin
Itse silittelin alakerrassa vaatteita, ja lapset katsoi yläkerrassa dvd:ltä lastenohjelmaa. Jossain vaiheessa sitten olivatkin päättäneet, että eivät jaksa sitä enää katsoa ja laittaneet tavallisen telkkarin päälle, ja sieltä tuli just se Maddie-dokkari. Voi hitsi, en olisi halunnut että he tuosta saavat mitään tietää koko jutusta :/. Ehtivät katsoa sitä n. 15-20 min, kunnes menin ylös ja huomasin. Lapset 6 ja 8.
Kommentit (7)
Mun mielestä toi olisi pitänyt lähettää illalla.
Se oli pääasiassa tekstitetty - osaavatko lukea jo niin hyvin? Minusta tuo ei ollut pahimmasta päästä mitä lapset saattavat nähdä telkkarista.
meillä lapset katsovat telkkaria vain aikuisten seurassa. Ja sama koskee dvd:eitä, lastenohjelmia yms.
Eli muita kanavia ei näy. Saavat klikkailla ihan rauhassa :)
en tiedä mitä siinä 20 min aikana on tullut, näkikö joku, oliko mitään lapsille "sopimatonta"? ap
huonoja piirrettyjä lasten sivuilta (yle?) esim: hirveä henri yms... Sellasiakin mitä en näyttäis lapsille,
en tiiä tuleeko kyseinen piirretty telkkarista, kun emme omista.
Se oli pääasiassa tekstitetty - osaavatko lukea jo niin hyvin? Minusta tuo ei ollut pahimmasta päästä mitä lapset saattavat nähdä telkkarista.
Pääasiassa tylsiä haastatteluja ja sitten loma-asuntoa kuvattiin edestä ja takaa ja piirrettynä. Aika tarkkaan lasten olisi pitänyt seurata sitä ja alusta asti, että olisivat ymmärtäneet mistä on kyse. En usko, ap, että se oli kovin pelottava lapsillesi. Itsekään en ollut jaksaa katsoa sitä. Omatkin lapseni osaavat jo lukea (5 ja 7 v), mutta olen huomannut, etteivät he jaksa lukea "aikuisten ohjelmien" tekstejä, koska ne menevät ruudussa niin nopeasti.
meillä lapset katsovat telkkaria vain aikuisten seurassa. Ja sama koskee dvd:eitä, lastenohjelmia yms.