Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mistä puheterapeutin käyttämiä R-harjoittelukortteja

13.06.2007 |

Käytin lapsen kanssa puheterapeutilla ,siellä peleissä voi ansaita lisäaskeleita suorittamalla pieniä tehtäväkortteja joissa siis oli R-harjoitteita.

Harjoittelu sujui helposti ja hauskasti, onko niitä kortteja jossain ?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä minkälaisia kortteja tarkoitat, mutta Kahvakeskuksen kautta on saatavana Suujumppakansioita, joissa on mukavia harjoituksia eri äänteiden (myös R) vahvistamiseksi.



Toivottavasti joku oheisista linkeistä toimii:



http://www.avainsaatio.fi/Files/main_files/Mainokset_kahva/suujumppakan…



http://www.avainsaatio.fi/main.php?id=16



http://papunet.net/kahva/index.php?id=186

Vierailija
2/4 |
15.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.teuva.fi/koulut/sepan_ahjo/puheope.html#kehitys



Kiitos sille joka tämän linkin joskus antoi. Olisiko kellään vinkkejä miten saisi lapsen kiinnostumaan näistä? Puheterapeuttikaan ei halunnut aloittaa terapiaa, koska 5-vuotiaana poikaa ei kiinnostanut asia ollenkaan. Nyt menee jo syksyllä kouluun, joten olisi minusta jo aika opetella. Osaa sanoa D:n ja muutkin kirjaimet, ei varmaan paljon vaatisi että oppisi R:nkin jos kiinnostaisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
19.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä tahansa askelluspeli, siis sellainen jossa edetään noppaa heittämällä, käy.



Harjoitukset printataan, leikataan lapusiksi ja jokaisen kääntöpuoellle laitetaan 1-3 tarraa tai muuta pientä kuvaa.



Peliä pelataan ihan tavalliseen tapaan, mutta kun heitetään noppaa, niin sitten voi ansaita lisäaskeleita tekemällä kortteissa kerrottuja harjoituksia.



Kun joku valitsee lisäaskeltehtävän, harjoituksen tekevät kaikki, siis äiti myös.



Vierailija
4/4 |
19.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin puheterapeutilta saatiin eilen kasa harjoiuskortteja mukaan. Laminoin ne duunissa, lapsi halusi heti katsella niitä kun päästiin kotiin.