Lehden valokuvaaja tulee kotiimme, millaisiin vaatteisiin pukisin lapseni?
Entä mitä vinkkejä miten voisin vielä laittaa kotia helposti ja edullisesti, että näyttää kivalta kuvissa? Ostin uudet verhot ja ompelin muutaman tyynynpäällisen.
Kommentit (12)
Miksi teille tulee valokuvaaja? Mistä lehdestä?
Vierailija:
Tottakai haluan pukea lapset erityisen siististi kun kerran lehteen päästään. Ei juhlavaatteita, mutta merkkivaatteet nyt ainakin. Täytyy käydä ostamassa kaupasta jotkut kivat kesäasut, itsekin menen kampaajalle ennen kuvaajan tuloa.ap
... mutta aina kun niitä kuvia katselen niin mietin, että tuollainen koti ja tuollainen ihminen. Kun sitä juttua voi lukea kuka tahansa tuttu esim työelämästä tai harrastuksista, niin haluan antaa hyvän vaikutelman meidän perheestä.
ap
Hyvä,ettei joku " muu" julkaisu,hihhii. Koitahan nyt ap syöksyä sinne stokkalle ostamaan jotain " kivaa" lapsille päälle,saadaan sitten ihastella. Itse en päästäisi yhtä ainutta lehtikuvaajaa tai toimittajaa kotiimme,vaikka maksettasis.
Itse puin lapseni vastaavassa tilanteessa ihan tavallisiin vaatteisiin. Pojalle farkut ja kivan paidan, vauvalle söpön asukokonaisuuden. Kuvassa näkyi tasan tarkkaan minä ja lapset, kuva tarkennettiin niin ettei taustaa edes juuri erottannut...
Itse pukisin sään mukaan.. tytöille kivat hellemekot ja pojille shortsit ja t-paita..
Ja jos on viileämpi niin pojille farkut ja hienot paidat.. tytöille voi edelleenkin pukea kesämekot..
Ei mitään liian hienoa..
mallilla tehdyt luonnonvaaleat pellavalappuhaalarit oli päällä. Ja merihenkinen pusero + hattu.
lasten asujen ja oman asusi sävyt sopisivat toisiinsa. Tulee harmonisempi kuva. En laittaisi lapsille ihan juhlavaatteita vaan siistit arkiasut.
yksinkertainen hyvältä.
Eli vaatteissa vältä liikaa kuviota ja ehkä jopa murrettuja värejä. Näissä perhekuvissahan aina harrastetaan " farkut käärityillä lahkeilla, paljaat jalat ja simppelit yksiväriset freesit t-paidat" -linjaa.
Kotona KAIKKI ylimääräinen roina piiloon ja matala, nätti kimppu kukkia pöydälle, valoisuutta asuntoon.
Vierailija:
Kotona KAIKKI ylimääräinen roina piiloon ja matala, nätti kimppu kukkia pöydälle, valoisuutta asuntoon.
Kuvauspaikankin päättää kuvaaja. Se voi päättää, että kuva otetaan makkarin lattialla tai eteisen tuolilla, eikä olkkarin sohvalla... Emäntä saisi olla sen kukkakimppunsa kanssa aika lailla helisemässä, jos se pitäisi kuvaan saada mahtumaan ;)
Eri asia jos kuvataan KOTIA, mutta ap:n tapauksessa kuvataan PERHETTÄ. Nimimerkillä kokemusta on.
Vierailija:
Kotona KAIKKI ylimääräinen roina piiloon ja matala, nätti kimppu kukkia pöydälle, valoisuutta asuntoon.
Tottakai haluan pukea lapset erityisen siististi kun kerran lehteen päästään. Ei juhlavaatteita, mutta merkkivaatteet nyt ainakin. Täytyy käydä ostamassa kaupasta jotkut kivat kesäasut, itsekin menen kampaajalle ennen kuvaajan tuloa.
ap