saako alkuraskaudessa syödä lisä rautaa?
pikainen kysymys....eli siinähän se jo tulikin. Saako ihan alkuraskaudesta syödä rauta tabletteja. Anemia vaivaa ja neuvolaan vielä viikko aikaa! rv7
Kommentit (6)
anemian takia nousemaan lukemat yli sataan ja olisi vielä pitänyt syödä useampi kuukausi rautaa. Tämän gynen mielestä oli ihan ok. Sanoi, että on sitä vaarallisempia aineitakin syöty. Jos ei syö yliannostusta, niin ei vaaraa.
Keskustelin myös ekassa neuvolassa th:n kanssa aiasta ja hän sanoi aina suosittelevansa asiakkaille tarpeen vaatiessa heti rautaa. Hän ei ollut kuulemma muistanutkaan tuota, että ei suositella heti alussa. hän on nuori aika vähän työssä ollut th. sikäli outoa, että asiakas tietää suosituksista enemmän..
Meidän vanha th ei nimittäin suositellut rautaa ekalla kolmanneksella.
Mutta huomasin myös rautaa syödessäni, että kaapista löytyneestä vanhasta Retafer-paketista löytyi suositus, että vasta 20 vkosta eteenpäin, mutta uudesta 100kpl paketista ei enää tuota varotusta löytynyt, puhuttiin vain raskauden aikaisista määristä.
Mun on varmaan pakko ottaa lisärautaa koska anemia on tosi paha. Päätä särkee julmetusti ja väsyttää niin, että en pysty hoitamaan esikoista. Voisin nukkua 24h. MAkaan vain sängyllä ja katselen kun esikoinen leikkii! Olenpa hyvä äiti :(
Kyllä mulle on ainakin suositeltu paljon ennemmin kuin rv 20. Ainakin ekassa raskaudessa söin heti alusta asti Matrifolin-tabletteja, missä on myös rautaa.
HETI ALKU RASKAUDESTA NÄIN MINULLE SANOTTIN KUN VERI ARVOT OLI TODELLA MATALAT HETI ALUSTA LÄHTIEN! NO MINÄ SÖIN RAUTAA KUN TUNTUI ETTEN JAKSA MITÄÄN JA SAIN TIETÄÄ MUUTAMAN VIIKON PÄÄSTÄ ETTÄ SIKIÖ OLI KUOLLUT JA JOUDUIN KAAVINTAA NO EI SEN RAUDAN TARVINNUT OLLA SYYNÄ MUTTA EN ENÄÄ USKALTAISI SYÖDÄ HETI ALUSSA!!
kantsii varmaan keksiä virikkeitä ettei tarvi täällä takertua toisten kirjoituksiin...nyt oli kyse raudan syönnistä raskaus aikana eikä kirjoitus tyylistä!
Yritä saada kohoamaan veri muulla tavoin, soita neuvolaan ja mittauta veres. Kyllä ne siellä sitten neuvoo miten toimit.