Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Uutta tietoa Madeleinesta:

Vierailija
09.06.2007 |

Ilta-Lehdestä kopsattu:



" Nimetön soittaja herätti vanhempien toivon.



Madeleine McCannin pelätään joutuneen pedofiilien uhriksi. (EPA)





Portugalin Algarvessa yli kuukausi sitten siepatun Madeleine McCannin, 4, vanhemmat luulivat kuulevansa vastauksen rukouksiinsa, kun tuntematon mies soitti poliisille ja kertoi tietävänsä heidän tyttärensä olinpaikan.



Minuutin kestänyt puhelu soitettiin torstaina prepaid-kännykkäliittymästä, jonka omistaja ei ole tiedossa. Mies oli pyytänyt saada puhua suoraan Maddyn vanhempien kanssa.



Brittiläisen Daily Mail -lehden mukaan puhelu soitettiin puhelimesta, joka on rekisteröity Argentiinassa.



Poliisi ilmoitti asiasta McCanneille, koska piti soittoa uskottavana. Mies kertoi niin paljon tapaukseen liittyviä tärkeitä tietoja, etteivät viranomaiset uskoneet, että kyseessä oli häirikkö tai psyykkisesti sairas henkilö.



Tuskallinen odotus



Kate ja Gerry McCann olivat nimettömästä vihjeestä kuullessaan Berliinissä levittämässä tietoa tyttärensä katoamisesta. Pariskunta lykkäsi lentoaan Berliinistä Amsterdamiin ja jäi Britannian suurlähetystöön odottamaan suoraa puhelinyhteyttä salaperäiseen soittajaan.



- Tilanne oli niin kriittinen, että heitä ei haluttu laskea lentokoneeseen, josta heitä ei voitaisi tavoittaa, poliisin edustaja kommentoi Mirror-lehdelle.



Puhelinlinja pysyi kuitenkin mykkänä. Menetettyään kolmen tunnin tuskallisen odotuksen jälkeen jälleen toivonsa, McCannit jatkoivat matkaansa Amsterdamiin.



Myöhemmin Espanjan poliisi sanoi, ettei nimetöntä puhelua olisi koskaan tullutkaan.



Pedofiilien uhri?



Maddyn sieppauksen jäljet saattavat johtaa Espanjaan, jossa tutkiva journalisti Antonio Toscano selvittää epäilyjä, joiden mukaan pedofiilirinki olisi tilannut Madeleinen kidnappauksen espanjalaiselta mieheltä.



Mies, jolla on takanaan pedofiliatuomio ulkomailla, oli viikkoa ennen Maddyn katoamista kertonut sevillalaisessa baarissa kavereilleen matkustavansa Algarveen. Sama baari toimi pedofiilien keskeisenä tapaamispaikkana 1990-luvulla, jolloin Sevillassa paljastui lasten hyväksikäyttötapauksia.



- Kaksi henkilöä palkkasi hänet sieppaamaan Madeleinen, joka oli valittu kohteeksi jo jonkin aikaa ennen katoamistaan, espanjalainen lähde kertoi Daily Express -lehdelle.



Mies muistuttaa ulkonäöltä sieppaajaksi uskottua henkilöä, jonka nähtiin kantavan huopaan käärittyä pikkutyttöä toukokuun 3. päivänä McCannien hotellin pihalla.



Pedofiiliringin tukikohta on mahdollisesti Britanniassa."



Aivan karmea ajatus, että jokin pedofiilirinki olisi siepannut hänet. Toivottavasti tuo anonyymilähde soittaa uudestaan ja pieni Madeleine saataisiin kotiin turvaan. Toivottavasti tuosta joukosta löytyisi edes yksi, jolla olisi edes hippu inhimillisyyttä jäljellä.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
09.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ollaan lähdössä perheen kanssa ensiviikolls etelään. Pitää vahtia tyttöä joka sekunti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla