minkä ikäisen lapsen uskaltaisitte laittaa yksin junalla matkustaa isän luo hgistä jkl:ään?
Kommentit (6)
vajaa 8v ja hänelle oli vannotettu, ettei poistu penkistään minnekään ennen kuin asemalla, jolla häntä oltiin vastassa. Kännykkä oli mukana ja siihen välillä soiteltiin puolin ja toisin.
Nuorempaa en olisi samanikäisenä yksin ainakaan junaan laittanut - ei ole ollut kyllä tarvettakaan - mutta pikavuorobussilla on matkustanut siten, että paikka on varattu edestä ja kuljettaja tietää, että lasta ollaan vastassa siellä ja siellä asemalla. En laita busseihin, joissa on vaihtoja ja mieltuiten expresseihin, jotka ei pysähdy kuin muutamalla pysäkillä ennen määräasemaa. Ja matka on kestänyt max. 2h15min
Matka kestää kumminkin nelisen tuntia.
Itse olen matkustanut 3 tuntia junalla kivuttomasti 6-7-vuotiaana yksikseni ekaa kertaa.
Miettikää 7-vuotiasta vaikka vanhanaikaisessa junanvessassa jonkun pervon kanssa. Kukaan ei kuule kolkkeen yli edes avunhuutoja.
lentokoneesta vasta perillä, missä joku vastassa. Lentokonneessa myös henkilökunta katsoo lapsen perään, kun niin sovitaan.
Toisekseen, ajat on kovin muuttuneet, ei ole Suomi enää erityksissä muusta mualimasta. Monenlaisia ihmisiä liikkuu ja kulkee. Ei kannata olla turhan sinisilmäinen.
Ja kolmanneksi vielä, neljä tuntia on pitkä aika lapselle olla itsekseen. Nykyään jo tiedetään, että sellainen ei ole hyväksi lapsen kehitykselle.
Lentokoneeseen ei todellakaan laiteta lapsia yksin, vaan aina on lentoemäntä saattajana. Etukäteen täytyy laput täyttää ja lennolle ei oteta kuin yksi " saatettava" lapsi per saattava lentoemo.
No kyllähän lapsia laitetaan lentokoneisiinkin yksinään ihan pitkillekin matkoille, tuskin ne siitä menee rikki