Tänään kuultua: kävelin töissä keski-ikäistä iäkkäämmän miesporukan ohi josta joku kommentoi
perääni täysin vittuun%&//ena että ^mistä noita kaikkia sikiää^. muiden kommentointi oli yhtä ala-arvoista. olipa taas ihana päivä uudessa työpaikassa. samaisen porukan jäsen ei suostu tervehtimään minua edes vastatakseen minun tehvehdykseen sille. tulee alhainen olo joka päivä.
Kommentit (10)
Mistä noita sikiää? - on nuorten käyttämä ilmaus, ja av-mammojen käyttämä ilmaus.
Vanhat miehet eivät puhu tuolla tavoin.
edustavan housujakun enkä mitään kummallista. tuli vaan taas huono fiilis. oispa rohkeutta joskus.. mutta taas tuli otettua itseensä.
Ihme tyyppejä. Mene sanomaan joko suoraan heille tai jollekin firman ihmiselle, esim. työsuojeluvaltuutetulle tai pomollesi että nyt menee vähänn kiusauksen puolelle. Koita kestää!
voi olla vanhojen verbi, mutta tuo ilmaus kokonaisuudessaan " mistä noita sikiää?" ei ole vanhojen ihmisten käyttämää slangia, vaan uudempaa perua.
Vanhat voisivat haukkua vaikka tyyliin: " voi noita nykyajan nuoria..."
Helpompi muuten ajatella jälkeen että olisin sanonut, kun ei sillä hetkellä aina osaa reagoida näpäkästi.
Mistä noita sikiää sen sijaan on rumaa kielenkäyttöä. Yök mitä äijiä :-(
Olen ollut samassa tilanteessa ja kokenut halveksuntaa ja syrjintää ihan vain sen takia että olen ollut nuori.
Ei ole ollut lävistyksiä tai vihreää tukkaa, vaan nuori-ikä on riittänyt vanhempien kollegoiden nyrpeyteen. Olen ollut kuitenkin aina mielessäni " heidän yläpuolellaan" . Olen ollut avoin ja tervehtinyt sanoen " hei" tai " terve" / " huomenta!" kun on tultu käytävällä vastaan. En ole häkeltynyt jos eivät ole vastanneet, koen sen niin että he ovat moukkia/ sivistymättömiä ja minä se fiksumpi.
En ole ollut besserwisser ja olen aina arvostanut vanhempien työntekijöiden kokemusta, mutta en ole myöskään jäänyt ikäni vuoksi vain kynnysmatoksi ja anteeksi pyyteleväksi. Kyselen aina jos on ollut tarvetta ja mikäli vastaus on ollut töykeä tai vaisu, on sekin heidän häpeänsä, ei minun.
Tsemppiä ap, pidä itses reippaana niin jätät ne vanhat luuserit varjoonsa! ;)
vai minkä kamalan rikoksen ihmiskuntaa vastaan olet tehnyt?
Sanoitko sille mitään? Mä kyllä sanoisin, että kuulin kiitos, jos on jotain asiaa, voi tulla sanomaan päin naamaa. Ja jos vastaukset olis yhtä nokkavia, sanoisin yhtä rumasti takaisin.