Vauva (7kk) juo (liian) vähän
Löytyykö muita vauvoja, jotka kieltäytyvät herkästi maidosta (korvikkeesta) ja vedestä? Tai rinnasta?
Meidän vauva (7kk) on saanut lähes alusta alkaen korviketta ja soseiden aloitukseen asti maitoa meni ihan riittävästi. Tosin aina on liikuttu määrissä lähellä " alarajoja" eli parhaimmillaankin maitoa on mennyt noin 900ml/vrk, yleensä alle. Soseiden makuun vauva pääsi todella nopeasti ja nyt ei sitten maito enää kelpaisikaan. Aterian päälle on ihan turha tarjota maitoa, silloin pullo työnnetään erittäin tarmokkaasti pois (vaikka siis vähentäisin annettavan ruoan määrää). Ennen ateriaa maitoa menee jnkv, mutta usein kieltäytyy silloinkin juomasta. Ja nälän puutteesta ei siis ole kyse, ruokaa uppoaa hyvin. Maitoa on kokeiltu tuttipullosta ja nokkamukista. Tosin nokkamukin (ja taikamukin) kanssa vasta harjoitellaan. Vettä huolii jnkv nokkamukista, mutta maisteluahan se vain on.
Tuntuu, että näillä helteillä nestettä olisi hyvä saada menemään enemmän. Vai juokohan vauva sitten kun oikeasti tulee kova jano? Toisaalta soseethan ovat aika nestepitoisia, mutta kuitenkin mietityttää... Kalsiumin saantia yritän turvata sekoittamalla ruokiin maitojauhetta ja syöttämällä välipalaksi jugurtin hedelmäsoseen tilalla.
Maitoallergia hieman mietityttää, jospa vauva kieltäytyy sen takia maidosta? Toisaalta jugurtti on suurta herkkua ja eipä meillä kyllä mitään allergiaoireita esiinny.
Maitoa menee päivässä vaihdelleen 200-400ml, lisäksi siis ruokaan sekoitettu maito ja jugurtit. 600ml suositus ei taida oikein koskaan täyttyä. Onko muilla vastaavaa tilannetta ja mitä olette keksineet ratkaisuksi???
Kommentit (11)
Meidän neiti on nyt 7,5 kk ja maitoa menee just hikiseen joku 500 ml vuorokaudessa. Meillä myös alusta asti oltu korvikkeella ja menty tosiaan " alarajoilla" koko ajan. Välillä on tullut jaksoja, jolloin tyttö vaan huutaa kurkku putkella, kun on yrittänyt tarjota maitoa... Nyt on kyllä meneillään allergia selvitykset, joten en uskalla mitään jugurttejakaan kokeilla. Sapuskan joukkoon olen toisinaan myös laittanut maitojauhetta, mutta se taas tuntuu kovettavan vatsaa vähän liikaa... Hankalaa tämä on, ja meille ravitsemusterapeutti suosittelikin antamaan lihaa kahdella aterialla päivittäin, että saa sitten siitä proteiineja, kun ei kerran maitoa niin paljoa juo!
Vesikään ei läheskään aina kelpaa, nähtävästi neiti luuulee että äippä tyrkyttää taas maitoa :) Mä oon kyllä koittanut tehdä eron vesi- ja maitopulloon mm. sillä, että tarjoan aina vettä ihan erilaisesta pullosta ja erimallisella tutilla kuin maitoa. Nokkamukit on vielä ihan leikkikaluja, tuurilla joskus saattaa vetästä hörpyt vettä tai maitoa...
mutta haluaisin alkaa alasajamaan imetystä pois kesän aikana. Tyttö ei huoli korviketta pullosta eikä nokkamukista. Tänään sain hieman menemään suoraan mukin reunasta.
Yritän tarjota maitoa sitkeästi joka päivä jotta jonain kauniina päivänä homma sujuisi.
Meillä poika 6,5 kk eikä ole koskaan ollut kova juomaan. Nyt kun pelkällä korvikkeellä maitoa menee 1-2dl ja peruna-porkkana velliä 1-2dl sekä neljänviljan ym. velliä 1-2dl. Eli vaihdellen laatuja ja määriä päivänaikana, mutta max nestemäärä on 4dl vrk. Soseita myös vaihtelevasti. Joskus 2 purkkia kerralla, joskus 2 lusikallista kerralla. Kokopäivänä 6 lusikallista- 5 purkkia. (5 purkkia tosi tosi harvoin)
Vaikka siis tietenkään en ongelmia kenellekään toivo, mutta ymmärtänette mitä tarkoitan ;)
Niistä saantisuosituksista. Maitoa pitäisi vuorokaudessa mennä vähintään 600ml. Siihen voi laskea vellin mukaan ja ehkäpä jugurtinkin (?). Maitosuositukset ovat kai lähinnä kalsiumin takia, kalsiumia pitäisi saada noin 600mg/vrk. Minä olen laskeskellut, että meillä kalsiumin määrät kyllä täyttyy tuon maitojauheen ja jugurtin avulla, mutta täytyisihän kehon saada hieman nestettäkin... Ja tosiaan vielä tuo proteiini - sitä en ollut edes ajatellut! Meillä menee toistaiseksi vasta yksi liha-annos vuorokaudessa.
Jospa tämä menisi jossakin vaiheessa ohi, tosin tilanne on ollut tällainen jo kaksi kuukautta, joten ihan pienestä ohi menevästä vaiheesta ei kyllä ole kyse.
Nyt kesällä olis sit tietenkin hyvä saada meneen vielä jotain vettä tai rintaa lisäksi kerran on niin kuumat kelit.
Meillä tykätään ihan vedestäkin näin helteillä.
Muuten jos juo kaupan velliä niin se luetaan korviikkeen piikkiin,joten jos jo 2dl esim neljänviljan velliä niin se lasketaan 2 dl korvikkeeksi.
Toivottavasti joku saa selvää ja ymmärtää mitä tarkoitan...
vähän OT kommentoisin, että meillä täysimetetty vauva ei juonut pullosta ja huonosti nokkamukista, ennen kuin vain kerta kaikkiaan lopetin päiväimetyksen tyystin. Pari päivää meni aika vähällä nesteellä, mutta sitten alkoi kelvata (pehmeä) nokkamuki ja nyt menee tavallisesta tuttipullosta täysin ongelmitta. Vauva oli tuolloin 6,5kk lopetin imetyksen kolmen viikon aikana allegioiden vuoksi. Mitään suurta huutoa tai murhenäytelmää ei tullut, vaikka olin sitä pelännyt.
voi sekoittaa ruokaan vuorokaudessa? Meillä vauva 10kk juo tosi vähän, korviketta menee n. 2-3dl/vrk. Ehkä laskemalla jauheen annostuksesta, paljonko esim 3dl maitoon tarvitaan jauhetta niin saisi vastauksen tähän tyhmään kysymykseen.. :). Mutta jos joku viisas voisi kertoa. Onko jauheilla eroja? Esim nan tai tutteli.
Ei kuitenkaan ole tervettä antaa sitä liikaa, vai? Kun esim. koirille ei saa pentuna tuputtaa liikaa kalkkia jottei tule mitään luusto-/nivelsairauksia kun luut kasvaa liikaa nopeesti, niin kai sillä liialla kalkilla voi saada vauvellekkin vastaavaa, vai voiko..
Esikoisen kohdalla oli sama ongelma, maitoa meni tosi pieniä määriä tuossa 8 kk iässä (ja varmaan jo aikaisemminkin kun imetin siihen asti niin en tiedä mutta tosi vähän aikaa oli rinnalla), koko päivänä meni ehkä 3-4 dl maitoa pullosta, mutta aloin sitten tekemään aamu- ja iltapuuron reilu 1 dl vettä ja 1 dl hiutaleita, mikroon ja sitten lisäsin kylmää korviketta vajaa 1 dl kun oli valmis. Näin sai menemään 5-6 dl maitoa päivässä. Jossain vaiheessa alkoi sitten juomaan maitoa paremmin ajoittain, mutta ei koskaan ole ollut kova maidon juoja. Nyt on yli 3 v ja maidon saa menemään alas pikku pakolla.
Minä käytän Tuttelin maitojauhetta. Ohjeen mukaan kolme mittalusikallista (mukana laatikossa) vastaa 100ml maitoa. Sekoittelen puuroihin ja soseisiin yleensä 2-3 lusikallista. Ruoasta riippuen jauhetta tulee laitettua 3-4 kertaa päivässä. En sitten tiedä, että voiko joku määrä olla liikaa... Toisaaltahan jotkut vauvat juovat maitoa ihan älyttömiä määriä (meidän näkövinkkelistä ;) eikä maidon määrää heilläkään rajoiteta.
meidän neitin on nyt 7,5kk.Meille neuvolassa sanottiin että 300 ml ainakin päivässä.meillä syödään 5 kertaa/pv ja joka aterialla 80ml maitoa.Alotan aterian antamalla maitoa 20ml sitten ruokaa ja sitten maitoa jne...ja lopuksi maitoa.Ja hienosti menee.Jos annan kaikki maidot kerralla niin ne tulee yleensä yhtä nopeasti ylös,kun on mennyt alas.
Meillä kamppaillaan vähän samanlaisten ongelmien kanssa. Neitokainen (8 kk) juo maitoa huonosti, joten olen tehnyt niin että sekoitan maitojauhetta ruokiin, ja näin saa neiti 1-2 dl edestä ruoassa, ja lisäksi juo maitoa 3-4 dl päivässä. Vettä hän juo mielellään, joten olen sitä antanut surutta, en tietenkään juuri ennen ruoan tai maidon antamista mutta " välipalaksi" ikään kuin. Tuohon maidon kelpaamiseen vaikuttaa meillä aika paljon ajoitus eli pidän yleensä vähän taukoa ruoan jälkeen ennen kuin tarjoan maitoa. Lisäksi neiti juo hyvin maitoa päiväunille mennessään (vaikkakin tästä syntyy se ongelma että nukahtaa lähestulkoon aina päiväunille mennessään pullolle).