1,5-vuotiaan kanssa Turkkiin.. Täytyykö maidot raahata Suomesta mukaan?
Siis esim. hyla-maitoa tai tuttelia, vaikka normaalisti juokin tavallista rasvatonta. Ei ole kovin herkkävatsainen lapsi, joten uskaltaisiko paikallisia maitoja (tai edes hapanmaitotuotteita) käyttää?
Kommentit (4)
Meillä lapsi ollut nuorimmillaan 1,5 v ja käytettiin kotonakin nan maitojauhetta kun vatsa ei kestänyt tutteliakaan. Jauhe kuumassa helpoin, mittaa pulloon jauheen valmiiksi ja lisää veden vesipullosta vasta tarvittaessa, aina tuoretta maitoa. Kannattaa testata että jauhemaito maistuu, jotku kai vieroksuus sitä kun on vähän eri makuista.
Turkissa uskaltaisin antaa purkkimaitoa, ostaa esim hotellin jääkaappiin. Myös jogurtit hyviä ja samantapaisia kuin meillä. Tarkista päivämäärä ostaessasi.
Jos tetrapuurot on kotona tuttuja, ne on ihan superhelppoja aamu/iltapalaksi mukaan. Voi syöttää missä vaan, pursottaa suoraan purkista lusikkaan vaikka puiston penkillä. Näin meillä hoidettu monet iltapalat ja vanhemmat saaneet sitten jatkaa vielä kävelyä kaupungilla yön puolelle kun pienin matkaaja on nukahtanut yöunille rattaisiin.
Matkalla voi maidon määrän suhteen kyllä relatakin ja antaa reilummin mehua ja vettä, ne maistuvatkin kuumassa paremmin ja ei tarvitse pelätä happanemista.
Näin kesällä varautukaa siihen että on ihan tajuttoman kuuma!!
Mutta kummipojalleni vanhempansa raahasivat tutteli purkkeja mukaan Alanyaan (kirjoitetaankohan se noin). Ja ikää oli noin 1,5v.