Mikä avustustaholta voi pyytä tukea tulipalon jälkeen.
Mistä voisi kysyä apua tulipalon jälkeen?
Ikääntyneiden vanhempieni talo paloi hiljattain, ja samalla tuhoutui käytännössä koko heidän irtaimistonsa. Tarkoitan todella kaikkea: huonekalut, sängyt, astiat, kodinkoneet, elektroniikka, vaatteet sekä vuosikymmenten aikana kertyneet valokuvat, muistot ja esineet.
Onneksi oli perus vaakutun ,se turvin uuden talon rakentaminen alkaa jossain vaiheessa,. Vakuutuksen avulla olemme myös saaneet vanhemmilleni vuokrattua väliaikaisen kodin, joten katto on pään päällä. Siitä olen hyvin kiitollinen.Silti tilanne tuntuu raskaalta.
Irtaimistovakuutus oli vanha, kuten suurin osa menetetystä omaisuudesta.
Ikävähennysten jälkeen ja korvaussumma ei alkuunkaan riitä kalustamaan eikä sisustamaan uutta kotia sellaiseksi, että vanhempani voisivat viettää siellä viimeiset vuotensa. Rehellisesti sanottuna en usko, että heistä enää on muuttamaan takaisin omakotitaloon, vaikka uusi talo ehtisisikin valmistumaan.
Tuntuu todella surulliselta, että koko ikänsä kartutettu ja hyvin hoidettu irtaimisto ja kauniisti sisustettu koti tuhoutui. Ja lopuksi Tärkeintä on että henki säilyi kummallakin - sekin suri meinasi olla.
Kommentit (9)
Normaalisti irtaimistolle ei tehdä mitään ikävähennyksiä, jos asunto tuhoutuu kokonaan tulipalossa, vaan irtaimisto korvataan uushankinta-arvosta. Joissakin kodinkoneissa ja laitteissa voi olla poikkeuksia. Olen varmistanut tämän vakuutusyhtiöstä. Mutta toki ongelmana voi olla se, että vakuutussumma on ollut aivan liian pieni.
Minä kysyisin seurakunnan diakonilta, tietävätkö he tahoja, joista voisi kysyä apua. Mutta käytännössä apu olisi sitä, että ihmiset tarjoaisivat heille tarpeettomiksi jääneitä huonekaluja ja tavaroita. Valitettavasti niistä on aika vaikea saada koottua yhtenäistä ja kaunista sisustusta.
Kuolinpesätyhjennyksistä voisi löytyä yhtenäisempiä huonekalukokonaisuuksia.
Eikö irtaimistosta saa aina tietyn könttäsumman. Ei minun vakuutuksessa ainakaan ole irtaimistolle ikävähennystä. Summa taitaa olla jotain reilu 20000e.
Kannattaa varmaan mennä töihin ja alkaa rakentaa uutta kotia. Yhteiskunnalla ei ole varaa lahjoittaa uutta kotia kaikille tuosta vaan jos vakuutus ei korvaa.
Soittaisin Punaiselle ristille jos sieltä saisi hätäavuksi teltan ja ruokaa. Hursti jakaa myös ruokaa keskiviikkoisin ja perjantaisin mutta varaudu pitkiin jonoihin!
Ehkä jos myy tontin ennemmin, tai rakentaa talon ja myy sen. Sitten joku rivitalo, sinne riittänee vähempi sisustus.
Täällä paloi yhden perheen talo kokonaan, heille järjestettiin koulun ja kirkon (?) toimesta apukeräys, eli lista minkäkokoisia vaatteita tarvitaan, mitä huonekaluja jne. ja joku henkilö organisoi tämän niin, että hänen kauttaan meni kaikki, ettei tule kymmentä toppatakkia.
Jotenkin tuntuu, että harva varmaan ihan kaikkea ostaisi uudelleen, joten tärkeää on kysyä mitä huonekaluja haluavat jne.
Hyvinvointialue? Commu-appin kautta voi kysyä apua.
Voi ei, surullinen tapaus. Minua kiinnostaisi tietää mikä vakuutusyhtiö kyseessä?
Jos vanhat huonekalut tuhoutui ja korvaus on vanhojen huonekalujen arvon mukaan, niin silloin on ostettava tilalle vanhoja käytettyjä huonekaluja.
Oliko tässä vielä jotain epäselvää?
Facebook ja/tai muut some-kanavat voisi olla tässä hyödyksi teille.