Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tosi edullisia ruokia

Vierailija
15.10.2026 |

Meillä menee teinin & äidin perheessä ihan liikaa rahaa ruokaan!

Haluan syödä hyvää ja maukasta, terveellistä ruokaa. Olen kasvissyöjä, teini on sekasyöjä. Makumme eroavat niin paljon toisistaan, että usein on helmpomaa laittaa kaksi eri ruokaa. Urheilevassa perheessä välipaloihin kuten proteiinirahkoihin, hedelmiin, eväspatukoihin, leivänpäällisiin jne menee tosi paljon rahaa.

Oikeasti, millaiset ruoat olisivat sellaisia, että ruokalasku pienenee ihan konkreettisesti. Tällä hetkellä rahaa menee noin 150 viikossa ruokaan.

Kommentit (56)

Vierailija
21/56 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvänmakuinen ja terveellinen välipala on paahtaa ruisleipää tai grahanpaahtoleipää ja viipaloida päälle banaania.

Vierailija
22/56 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kasvis/juureskeittoa kerralla iso kattilallinen. Teinin lautaselle lisää kanaa/lohta(tarjouksesta)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/56 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki -60% kama, euron kilo hävikkileipä ja euron kilo hävikkihevi.

Alepat rules!

Pakastin rules!

Ruokalasku 80-120e/kk.

Vierailija
24/56 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Halvin lenkkimakkara ja perunat

Vierailija
25/56 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pettuleipä

Vierailija
26/56 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ruokajonoista saa ilmaista ruokaa kun jaksaa vain kantaa.

Nykyään varmasti jaksaa. Iltapaskassa juttu kuinka Hurstin pussissa oli karkkipussi ja kertakäyttö aterimet. Siinä "antia" jonon viimeisille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/56 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaalilaatikko jossa on riisiä. Paljon suolaa ja mausteita.

Vierailija
28/56 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Linssit, pavut & tofu - halpoja ja taipuu moneen ruokaan.

Ja maistuu perseelle. Nälkä on läsnä mojovan pierun jälkeen uudelleen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/56 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kai sä leivot itse piirakat ja pitsat?

Vierailija
30/56 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Linssit, pavut & tofu - halpoja ja taipuu moneen ruokaan.

Ja maistuu perseelle. Nälkä on läsnä mojovan pierun jälkeen uudelleen.

Meillä maustetaan nämä. Hyvälle maistuu.

Nälkä on paras mauste

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/56 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ruokajonoista saa ilmaista ruokaa kun jaksaa vain kantaa.

Nykyään varmasti jaksaa. Iltapaskassa juttu kuinka Hurstin pussissa oli karkkipussi ja kertakäyttö aterimet. Siinä "antia" jonon viimeisille.

Vähäksi käy ennen kuin loppuu, sanotaan

Vierailija
32/56 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keitot. Toissapäivänä tein jauhelihakeittoa, noin 1,50 €/annos.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/56 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Samassa tilanteessa olevan äidin keinoja:

 

- Suunnittele ruokalista ja ostoslista. Yritä käydä vain kerran viikossa kaupassa, ehkä kaksi kertaa.

- Keitot! Edullisia, terveellisiä ja saa kerralla ison satsin, josta voi kätevästi pakastaa osan. Teen itselleni linssikeittoa vähän eri ohjeilla, lapselle jauhelihakeittoa / makkarakeittoa. Molemmat tykätään kalakeitosta.

- Vanhat suomalaiset ruoat on oikeasti edullisia, ollaanhan me oltu köyhä kansa: Peruna ja juurekset on halpoja.  

- Lidl on edulllinen ja ainakin meidän Lidlissä on hyvin tarjolla reilulla alella poistuvia tuotteita ja hävikkiä.

- Älä osta herkkuja, vaan tee itse. Suklaa ja karkit on törkeän kalliita nykypäivänä. Leivon mieluummin itse keksit, korvapuustit, omenapiirakan tms hyväskää. Makeannälkä hellittää halvemmalla.

Omppupiirakka on nopea tehdä. Söin tänään. Tosi hyvää!

Vierailija
34/56 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Keitot. Toissapäivänä tein jauhelihakeittoa, noin 1,50 €/annos.

Jatkan vielä, että toki se teini voi olla nälkäisempi kuin minä, joten saa kattilallisesta vain kolme annosta, jolloin hinta 2 €/annos.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/56 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pakastimessa on koko ajan jotain, laatikko- tai keittoruokaa.  Se saa pysymään budjetissa.  En tarkkaan tiedä mistä johtuu, syönkö enemmän kun pohtii, mitä keksii.

Vierailija
36/56 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei toi summa kovin iso ole

Vierailija
37/56 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raasteita lisukkeeksi. Sekaan k-menu ananasta

 

Katso aina slkuviikon ja loppuviikon tarjoukset ruokakaupoissa. 

Vierailija
39/56 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tee toisinaan uunipuuroa rikotusta ohrasta.

 

Paljon perunaa kastikkeiden kanssa. Muusia

 

Itse teet niin halvemmaksi tulee

Vierailija
40/56 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Silakkalaatikko 👴🏻🐟🧺

Eipä ole halpaa enää nykyään. Rannikkoalueiden ulkopuolella pienempien marketin alueella jopa mahdoton tehtävä, koska monesti silakkaa ei ole edes valikoimissa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme seitsemän