Miksi Vornanen ei eroa?
Eikö persuja taaskaan kiinnosta laki ja lupausten pitäminen..? 🤭
Kommentit (63)
Jättipotti odottaa selkärangatonta.
Palkkioiden takia. Mukavampi olla lellutella kansanedustajan palkkioilla ja eläkkeellä tekemättä mitään.
Menettääkö muuten sopeutumiseläkkeeseen oikeuden myös, jos erotetaan?
Vierailija kirjoitti:
Menettääkö muuten sopeutumiseläkkeeseen oikeuden myös, jos erotetaan?
Sais menettää kansalaisuutensa. Anon naapurissa on tilaa Vorgasmeille joita ei lait kiinnosta.
Vierailija kirjoitti:
Menettääkö muuten sopeutumiseläkkeeseen oikeuden myös, jos erotetaan?
Tekoälyn mukaan ei menetä.
Vierailija kirjoitti:
Jättipotti odottaa selkärangatonta.
Olet typerä öykkäri,Vornanen on yhden miehen ryhmä,ellet tiennyt.
Vierailija kirjoitti:
Menettääkö muuten sopeutumiseläkkeeseen oikeuden myös, jos erotetaan?
Vanha sopeutumiseläke poistettiin vuoden 2019 lakimuutoksella, koska sitä kritisoitiin pysyväksi ja työntekoon kannustamattomaksi tuen muodoksi. Ennen vuotta 2011 valituilla saattaa silti olla siirtymäsäännösten piiriin kuuluvia oikeuksia.
Tilalle tullut sopeutumisraha: Eduskunnasta pois jäänyt, työtön ex-kansanedustaja voi saada sopeutumisrahaa 1 - 3 vuoden ajan uran pituudesta riippuen.
Kesto ja poikkeukset: Tukea maksetaan enintään kolme vuotta. Yli 59-vuotiaat voivat kuitenkin saada sitä 65 vuoden ikään saakka.
Määrä: Sopeutumisraha on sidottu aikaisempiin palkkioihin ja eduskuntauran kestoon (noin 2 750 eurosta ylöspäin kuukaudessa).
Maksumaksaja: Etuudet myöntää ja maksaa Keva
Vierailija kirjoitti:
Menettääkö muuten sopeutumiseläkkeeseen oikeuden myös, jos erotetaan?
Yhden vaalikauden (vähintään 1 vuuden) työssä olleelle sopeutumisrahaa maksetaan enintään yhden vuoden ajan.
Persu on persu vaikka voissa paistaisi. Mutta eniten ihmettelen sitä, että miksi persu äänestää kaikenlaisia kuumakalleja ja rikollisia eduskuntaan. Yhdellä sun toisella on pitkä rikosrekisteri ja silti ollaan päättämässä maan asioista.
Mutta jos viivästyttää sopeutumisrahan nostamista vaikkapa siten että ehtii täyttää 58 vuotta ( täyttyy heinäkuussa -27) niin yhdenkin vuoden sopeutumisrahalla pääsee kiinni 59 ikävuoteen jonka jälkeen pääseekin nauttimaan 65 vuoden ikäiseksi. Näin se menee. En tiedä sitten jos tulee erotetuksi että putoaako tämä vaihtoehto poid.
Kuka nyt hillotolpastaan luopuisi? Sanoi alunperin eroavansa vain siitä syystä ettei uskonut tulevansa tuomituksi.
Politiikanpuskaradio podcastissa selitetty pari kertaa. Jos Vornanen selviää vaalikauden loppuun niin hän saa sitä ex-kansanedustajien sopeutusrahaa eläkeikään asti ja sitten eläkkeellä pärjää loppuelämänsä. Ei tarvi enää töitä tehdä.
Haluaa tulla erotetuksi ja uhriutua.
Kukas hillotolpalta vapaaehtoisesti eroaa?
Narsistin peilissä ei koskaan näy vikaa. Ihan kuin eräät jotka syyttelee muita rikollisista puolueriveissä vaikka omassa puolueessa on eniten, tai toisia väkivaltaisista ihanteista vaikka itse kirjoitteli joukkoampumisunelmia.
Persut tarvitsevat henkipaton revolverisankarinkin.
Pitäähän sirkuksessa ammuskeleva klovnikin olla ;)
Ihan tiedoksi teille mätisäkeille, ettei Vornanen voi erota omasta aloitteestaan.
Itse Vornanen ei voi laittaa erottamisprosessia vireille, eikä voi Halla-ahon mukaan myöskään pyytää tällä perusteella vapautusta tehtävästään.
– Eduskunnastahan voi pyytää vapautusta tietyillä kriteereillä, mutta vankeusrangaistus ei ole sellainen kriteeri.
Kovasti lupas että eroaa, mutta millo persu olis sanansa pitänyt?