Mitä osa-aikatöitä, joissa vähän tunteja on olemassa?
Onko olemassa osa-aikatöitä, joissa työtunteja ei kerry kovin paljon ja kuukausiansio olisi jotain +/- 700€ kuussa? Onko tietotyöläiselle tämmöisiä duuneja?
Kommentit (10)
Kärsitkö peräsuolen laskeumasta vai mikset halua tehdä enempää tunteja?
"Joissa vähän tunteja on olemassa."
Käykö kukaan enää mitään koulua?
Tulee mieleen pienten firmojen osa-aikaiset taloushommat, joissa tunnit usein painottuvat kuun vaihteeseen ja muina aikoina töitä on vähän. Toinen on opetushommat joko työväenopistossa tai sitten ihan koulussa jos on riittävän eksoottinen oppiaine, voi olla vähän opetustunteja. Muista kuin tietotöistä ehkä helpoin saada pieniä tuntimääriä on siivous, koska kohteita löytyy alkaen kerran viikossa tai jopa kahden viikon välein tehtävistä pienistä toimistoista, joiden siivousaika 1-2h per paikka.
On olemassa töitä joissa jokaista vuoroa haetaan erikseen. Töitä voi olla vaikka 0 tuntia viikossa. Yleensä kuitenkin saa halutessaan muutaman vuoron.
Nollasopimus maanrakennusfirmalle. Eli lähinnä huoltohommiin hallille tarvittaessa. Joku kauppaliikkeen tai tehtaan lähettämö/varasto.
Vierailija kirjoitti:
Kärsitkö peräsuolen laskeumasta vai mikset halua tehdä enempää tunteja?
Mä kärsin emättimen laskeumasta.
Tuosta kk-ansiosta en osaa sanoa, mitään kun markka-aikana sitä duunia tein.
On, tai mun työura alkoi just tuollalailla eli puolipäiväistä (20h/viikko) - ihan hyvä; alussa pärjäsin, kunnes alkoi opintolainen lyhennys. Eihän sillä olisi millään pärjännyt (sossustakaan saanut luultavasti mitään; koska töissä).
Työsopimus tuli täyteen, en saanut kokopäiväistä, muutin sitten takaisin mammanhelmoihin (nolotus).
Ennätin muuttaa takaisin kotiin, niin tuli pomolta kirje(!), tulisitko töihin? :))) Soitin, et tulen juttelemaan (90 km matkaa; OMILLA rahoillani). Sanoin, et puolipäiväiseksi en tule; en pärjää sillä. Järjesti sitten kokopäiväisen ja tessinmukaisen. Hän sanoi, et töitä saat sitten sen eteen tehdä. Niinpä sitten tein.
Tuo oli jo ysärillä, eli en osaa sanoa voisko tuo toimia vieläkin. ..... Pt:llä olin sitten parin vuoden päästä: 55%/6kk. Tulosvastuuta ei enää ollut, auttelin lähinnä muita, työkavereita ja potilaita (sairaalassa).
Huoletonta aikaa se oli, vaikka pieni reaalipalkka.
Haluaisinko sen ajan takaisin? - "Any given Monday".
Tuskin suoraan tarjolla koska yleensä kai halutaan että se työntekijä ehtii saamaan jotakin aikaankin. Jollain 10h viikossa ei juuri ehdi kuin sähköposteja lukea. Varmaan voit neuvotella tunteja vähemmäksi jos jonkin osa aikaisen työn löydät.