Miksi asiallisia viestejä poistetaan?
Olen itsekin usein monien muiden tavoin ihmetellyt, miksi täältä poistetaan asiallisia viestejä ja ketjuja ja asiattomia ei poisteta. Olen kirjoittanut tänne viestejä ja aloituksia, joissa ei olisi pitänyt olla mitään asiatonta eikä sääntöjenvastaista, mutta siitä huolimatta ne on poistettu. Ja ihan sama pätee muidenkin kommentoijien viestien ja ketjujen kohdalla.
Haluaisinkin tietää, millä perusteella ylläpito oikein poistelee täältä viestejä ja ketjuja. Ylläpitäjien pitäisi käsittääkseni poistaa viestejä ja ketjuja sivuston keskustelusääntöjen mukaan, mutta usein tuntuu siltä, että he poistavat niitä ihan summassa ilman minkäänlaista logiikkaa. Anteeksi vaan, kun sanon asiat niin kuin ne ovat.
Kommentit (7)
Eihän nää palstat perustu ollenkaa sananvapaudelle vaan sille mitä enemmistö porukasta ajattelee. Sehän on aivan älytön riski ja pelottava sellainen sananvapauden kannalta että viestejä poistetaan pelkästään sen takia että joku on uusi palstalla ja tuo uusia näkemyksiä asioihin. Sehän on ihan suoraa jostain käsikirjasta miten menetetään sananvapaus, enemmistö poistaa vähemmistön kirjoitukset. Eikä tarvi olla edes poliittisesti vaikuttavia tekstejä vaan ihan arjen asioita. Siihen tulee sellanen kapea yksinkertainen linja mitä kuljetaan. Mut ne on tehny oman linjansa. Ei pitäs vaan kutsua asioita "aihe vapaaksi" tai esim mediassa huutaa miten riippumattomia ollaan kun asia ei ole näin.
Moderaattorin kuuluisi katsoa enemmän ketjuja koska häiriköt pilaa niitä jos aloitusta ei poisteta. Poistakaa ne kommentit mitkä selvästi yrittää sabotoida.
Koska sinä kirjoittelet täysin idioottimaisia viestejä.
Juuri siksi, kun ovat liian asiallisia. Eivät sovi tälle palstalle sellaiset.
Sopii keskustella julkkiksista, persu on hyvä olla mainittuna joka ketjussa, ja mielellään myös pierut ja muut anaalijutut.
Vierailija kirjoitti:
Koska sinä kirjoittelet täysin idioottimaisia viestejä.
Kuten sinäkin.
Tekstiesi viesti on niin epäsuosittu, että päivystävät palstalaiset tekevät niistä ilmiantoja, milloin mistäkin syystä. Kolme ilmiantoa eri ip-osoitteesta, niin viestisi poistuu.