Miten paljon olisit valmis remppaamaan vastaostettua taloa?
Kommentit (11)
En yhtään. Jos laitan kuusinumeroisen määrän euroja taloon niin sen pitää olla valmis asuttavaksi heti.
Vierailija kirjoitti:
En yhtään. Jos laitan kuusinumeroisen määrän euroja taloon niin sen pitää olla valmis asuttavaksi heti.
Se ei nyt aina oikein mene niin. Taloissa on aina piileviä virheitä mihin pitää varautua.
Älytön kysymys. Riippuu täysin kohteesta ja osaltaan myös käytettävissä olevista varoista. Vastaus on siis välillä en yhtään - täyssaneeraus.
Jos tarkoitus on kysyä kuinka suuren remontin keskellä olisit valmis asumaan niin en olisi on vastaus. On tullut kokeiltua ja ei kiitos enää ikinä. Poikkeuksena vanha saneerattava linna Ranskassa😄
Me uusittiin kodinhoitohuone, putket ja sähköt sekä hankittiin aurinkopaneelit ja latausasema kun muutettikn. Nyt pesukoneeseen tulee kylmä+lämmin vesi ja keittiössä on tehokas induktioliesi.
Riippuu kohteesta. Jos asunto on ihan budjetin yläpäässä, niin sitten lähinnä pintamaalauksella ja tapetilla väriä huoneisiin. Jos taas ostan selvästi remppakohteen, niin sitten sen mukaan.
Ei tuo ole ratkaiseva kriteeri. Kyllä se sijainti, maisemat, naapurusto, näköalat, palvelut, ja yhteydet jne. edelleen ratkaisee paljon enemmän. Remppaa voi tehdä ennen sisäänmuuttoa, eli ei tarvitse asua remontin keskellä, eikä se haittaa, jos se on otettu hinnassa huomioon. Oikeastaan on vain hyvä, jos on remontoitavaa, niin saa itselle mieleisen.
Pientä pintaremonttia, kuten seinien maalaus, keittiön kaapinovien vaihto ym. Mihinkään isoihin kylppäriremontteihin en jaksaisi alkaa ryhtyä.
Jos vain pinteremontista kyse, niin voihan sitä rempata vaikka huoneen kerrallaan. Eikä remontin aikana asuminen välttämättä haittaa, jos talossa on paljon tilaa ja huoneita. Silloinhan on vain hyvä, että työmaa on lähellä.
Mutta en asuisi, jos olisi sähkö- tai putkiremontti tai jotain muita isoja juttuja, että kaikki pinnat auki. Niitäkin voisi toki teettää, jos talo muuten olisi sopiva ja sopivalla paikalla.
Pientä remonttia tein. Uusin katon, huoneet Levytin ja maalasin, remontoin keittiön kokonaan, uusin vesiputket ja viemäröinnin osittain, uusin sähköt kokonaan, tein erillisen suihkun. Lisäksi jotakin pikku näpräystä.
Sen verran kun on varaa.