Mistä apua muistioireisiin?
Äitini on 55 vuotias. Hän valitti terveyskeskuksessa muistinsa huonoutta, hän unohtaa nimet ja tunnusluvut, joskus osoitteetkin. Terveyskeskuslääkäri oli sanonut, että ota yhteyttä muistihoitajaan. Muistihoitaja oli nauranut päin naamaa ja sanonut, että äiti on liian nuori tänne, pitää olla vähintään 65 vuotias. Äitini on todella loukkaantunut kohtelusta. Mistä apua seuraavaksi vai odotetaanko jotenkin vielä 10 vuotta?
Kommentit (14)
Onko äidin muisti aina ollut huono vai onko se huonontunut merkittävästi viime aikoina?
Muistihoitajan käytöksestä voi tehdä valituksen. Hänen olisi ainakin pitänyt neuvoa asiakas eteenpäin, jos ei itse jonkin byrokratian kiemuran takia ota vastaan kuin eläkeikäisiä. Muistisairaushan voi alkaa jo keski-iässä.
MMSE-testi löytyy netistä, sen voit tehdä itsekin äidillesi. Jos pisteet huolestuttavat, ottakaa uudelleen yhteyttä terveyskeskuksen neuvontaan.
Ainakin voi aktivoida mieltä, lukee lehtiä kuuntelee uutisia ym
Muistihoitaja ei ollut ammattilainen. Jos olisi ollut, niin olisi tehnyt vähintään perusteellisen muistitestin ja järjestänyt lähetteen neuropsykologille.
Todelliset muistinongelmat noin nuorella ovat huolestuttavia, vaikka eivät tavallisia olekaan. Onko hänellä työn tai muun syyn vuoksi tavallista enemmän stressiä ja siksi muistiongelmia?
Nuorena alkava muistisairaus on se hyvin nopeasti etenevä.
Todellakin ammattitaidoton muistihoitaja.
Ottaisin yhteyttä uudelleen. Ei voi ollaettä siellä oikeasti pomot hyväksyvät nauramisen ja kieltäytymisen testeistä iän takia. Mun täti oli pahasti dementoitunut jo tuossa iässä. Sitä saa ainakin mielenrauhan kun tekee testit. Tosin mun äiti pääsi hienosti läpi vaikka kotona nähtiin ettei todellakaan ollut kunnossa. Vaadittiin ystävän neuvosta pään kuvausta josta ilmeni alzheimer. Kesti joitakin vuosia kun pisteet alkoivat testissä tippumaan. Äitisi kannattaa heti aloittaa kaikenlaisten aivojumppien harrastaminen. Siihen kuuluu myös eri tuoksujen sniffailu ja pohtia mikä tuoksuu, samoin kokeilla eri makuja, lukea aiheesta jota ei tunne tai edes kiinnosta jne. Nämä kaikki auttaa aivon eri alueita tekemään töitä ja siten uusimaan soluja. Jotenkin näin se meni mitä meille neuvottiin. Ja sitten kaikki normi muistipelit tietenkin. Itseasiassa meidän kaikkien kannattaisi aloittaa nämä nyt eikä huomenna.
Vanhustyössä olen tavannut palvelutaloissa asuvia, täysin muistamattomia ihmisiä alkaen 54- vuotiaista!
En usko muistihoitajan sanoneen ettei 55-vuotiaalla voisi olla alkavaa muistisairautta. Aivan hyvin voi olla!
Tästä on tehty leffakin: Aina vaan Alice. Julianne Moore pääosassa. Pohjautuu tositapahtumiin. 50v professori sairastuu.
Vierailija kirjoitti:
Todellakin ammattitaidoton muistihoitaja.
Oliko hän kesähessu?
B12 vitamiinin puute voi aiheuttaa muistinmenetystä, jopa pysyvää.
Kerrtoikohan äiti nyt totuudenmukaisesti muistihoitajan sanomiset ? Vai eikö muista ?
Nimien ja tunnuslukujen unohtelu on normaalia. Jos alkaa toistamaan samoja asioita, joita on juuri kertonut, yhtäkkiä tulee katkoksia ettei muistakaan miten kahvinkeitin tms. toimii, hygienian hoito unohtuu, jääkaappiin alkaa jäädä jatkuvasti syömätöntä pilaantuvaa ruokaa, niin voi ottaa uudelleen yhteyttä muistihoitajaan.