Vieläkö muuttaisit ja ottaisit asuntolainaa tässä tilanteessa?
Olemme 53-vuotiaita, vakityössä. Lainaa ei ole. Omaisuutena pieni vaatimaton okt, kolme autoa ja hieman säästöjä. Asumisemme on erittäin halpaa, 150€/kk eli sen puolesta olisi kiva asua tässä edelleen. Enemmän rahaa matkusteluun ja harrastuksiin.
Pidämme nykyisestä kodistamme, tämä on tärkeä monella tavalla, mutta melko vilkasliikenteisen maantien lähellä. Auton äänet kuuluu sisälle vaikka ikkunat ja räppänät olisi kiinni.
Haaveenamme on vielä joskus asua meren tai järven rannalla. Paikassa jossa on paljon rauhallisempaa kuin tässä.
Haaveen toteuttamiseen pitäisi kuitenkin ottaa asuntolainaa useita kymppitonneja. Keskituloisina se tarkoittaisi monen vuoden lainaa. Tuntuu isolta asialta, kun vuosikausiin ei lainoja ole tarvinnut enää maksella.
Kaipailisin näkökulmia ja mielipiteitä. Olemme ihan kahden vaiheilla.
En olisi alunperinkään muuttanut tien viereen. Oma moka.