Hei APUA! Onko hammashoitajaa tai ketään paikalla.....
onkohan mulla reikä hampaassa vai mitä tämä on? Purressa vihloo hammasta. Mutta sitä ei särje ikinä muulloin ja siksi mietin että onkohan se sittenkään reikä vai jotain muuta esim. hammaskivi vaivaa kun sitä mulla on aika paljon enkä ikinä muista langata hampaita.
siksi kyselen kun en viitsi helsingissä edes yrittää hammaslääkäriin ellei ole ihan pakko tai joku juurihoidon uhka...
Kommentit (6)
Hammaskivi irroittaa ikeniä, mikä puolestaan aiheuttaa vihlontaa ym Helpompi hoitaakun ongelmat ovat vielä pieniä. Hygienistille nyt ainakin.
Syödessä vihloi. Reikää ei ollut, vaan hampaassa ollutta paikkaa madallettiin, se auttoi. Hammas oli ärtynyt väärästä purennasta (ilmeisesti). Ei hammas edelleenkään entisensä ole, muttei sitä vihlo enää. Ientulehdusta ei myöskään ollut.
Mulla oli samanlainta ja se johtui ikenen avautumisesta (kiveä tai liian kova harjaus), mutta voisi olla myös reikä.
eikä yksikään niistä ole koskaan särkenyt.
Kyllä siellä hampaassa voi olla reikä vaikkei sitä koko ajan vihloisikaan. Vihlomiselle löytyy myös monia muita syitä mm. paljastuneet hammaskaulat, mikrohalkeamat, kovan purennan (esim. naskuttelu öisin) aiheuttamat. Suosittelen käyntiä hammaslääkärin tarkastuksessa ja jos hammaskiveä on paljon niin senkin poisto olisi suun terveyden kannalta suotavaa. Siinä vaiheessa kun hammasta särkee koko ajan on tilanne todennäköisesti pahempi ja juurohoito yksi todennäköisimmistä hoitotoimenpiteistä.
eli jos on reikä hampaassa, niin eikös se silloin särje kokoajan??