puklauttelua vai jotain muuta
Hei!
Olisin kysynyt teidän muiden mammojen mielipiteitä, puklauttelusta tai oksentamisesta. Meillä tyttö nyt 6vk:n ikäinen ja nyt kahtena iltana tai paremminkin yöllä puklautellut tai oksentanut ulos maidot. Illalla annan tuttipullosta ja tissistä(makuulla) maitoa, nukahtaa. Nyt viime yönä nukahti tissille, sitä ennen otti pullosta 40-50 ml. Heräsi 00.35 ja söi pullosta jotain 50-60ml. heräsi tunnin päästä ähinöiden ja kitinöiden. Aloin antaa tissiä, otti jonkin verran, nukahti. Jonkin ajan päästä(30-60min) oksensi ulos x 2. Nukahti taas. Heräsi 2h päästä, yritin antaa tissiä, otti jonkin verran, nukahti. Parin tunnin päästä oksensi pikkaisen. Aamulla taas siinä ennen klo 08 oksensi pikkaisen. Nenä sillä tuntuu olevan tukossa, liekkö maitoa mennyt nenään. Nyt nukkuu, otti tissiä pikkaisen. Pissaa oli tullut todella reilusti ja kakkaa myös.
Olen aivan kauhuissani. Olenkohan antanut liikaa maitoa, olisiko kaikki yöheräilyt nälän tunnetta, vai muuten vain heräilyä.Tuttipullosta olen antanut aina välillä, kun en ole varma saako tissistä tarpeeksi.
Onko teillä muilla kokemuksia tälläisestä puklautuksesta. En usko että se on jotain vatsatautia, sillä olisi sitten varmaan meidän esikoisellakin se.
Muiden kokemuksia odotellen.
Jennuli81 ja Viia 6vk
Kommentit (5)
Voi olla mahdollista, että maidossa jokin ärsyttää vatsaa, ts. pulauttelu voi olla allergiaoire.
Meillä pojalle allergiakorvikekaan ei täysin sovi, joten päivässä tulee muutama tosi iso ja useita pienempiä pukluja Siitä huolimatta poika kasvaa ja voi hyvin.
En siis tuossa sinun tilanteessasi olisi vielä kovin huolissani, saatikka kauhuissani. Kannattaa toki tarkkailla tilannetta, vatsatautikin on aina mahdollinen.
Samaa mietin kuin RauPotar, röyhtäytitkö lapsen ennen sänkyyn laittoa? ja miten se puklu sieltä tuli, kaaressa vai valuen? Meillä valuu jättimäärä puklua jollei röyhtäytä, ja toisinaan liian täysi vatsa aiheuttaa kaari-syöksy-yrjön...
Nyt ei sitte pidä ottaa nokkiinsa, mä alan udella..kun nyt tuli mieleen. Voi olla että sulla on jokin syy miksi toimit niinkun toimit ja se on ihan ok, mutta jos et vaikka tiedäkään niin tässä sulle funtsittavaa;
Onko sun pullotukselle ainoa syy se, ettet ole varma riittääkö maito rinnasta? Vai onko jotain muuta syytä? Lypsätkö ja syötät omaa maitoa vai korviketta? Joskus kai korvikekin voi tehdä vatsalle hallaa..siihen taas varmaan korvikkeen merkin vaihto vois auttaa.
Entä miksi syötät pullosta ensin ja annat rintaa vasta sitten? Nyt lapsi syö pullosta ekana ja vähän lisiä tissistä, se vähentää sun omaa maidontuotantoa entisestään..mitä jos antaisit ensin syödä tissistä niin paljon kun lapsi syö ja antaisit sitten korviketta jos vaikuttaa vielä nälkäseltä? Se että joskus syö muutaman pvän tosi tiheesti, ei tarkota että sun maito on loppumassa, vaan lapsi lisää sun maidon tuotantoa " tiheänimunkaudella" , näitä kausia on muistaakseni 7pvän ikäsellä, sitte 2vkosella, 6vkosella ja ainaki 3kk ikäsellä..voipi olla muitakin, en vaan muista.
Tappert joka hukkas jo koko viestin ajatuksen...piruvie tätä dementiaa
Kiitokset muistutukseks noista tiheän imun ajotuksista....yritin muistella ja ei esikoiselta tullut enää mieleen. Meillä tyttö nyt 6,5 vkoinen ja viimeset kolme päivää ollu aivan tuskaa...likkaa ei taho saada päivällä päikkäreille(on siis tähän asti nukkunu enempi kuin hyvin), nukkuu ihme tirsoja vaan ja sitte huutaa tissiä joka välissä, saa tietty ilmaa ja vaikka röyhtäyttää niin on aivan pallomaha. Myöskin on liikoja selvästi pulautellu, mitä normaalisti ei tee....olin jo tänä aamuna vähän rydenä et mikä on. Mut luulisin et tehoimukausi siis?!'
Eikös ne saata kestää muutaman päivän?
Yöt onneks on meillä nukuttu hyvin.....eli ilmeisesti imuttaa sitte päivisin ja ei ainakaan vielä öisin;).
INKKARITYTTÖ;
Jepjep, tiheänimunkausi kestää kai yleensä sen 2-5pvää. Ole onnellinen ettei lapsi jatka samaa rataa öitäkin..meillä nimittäin noitten kausien aikana ei kukaan nuku yli kolmea tuntia kerrallaan..ei päivällä eikä yöllä, onneks mokoma kausi kestää vaan sen muutaman pvän kerrallaan.
sitä puklua tulee? Siis voimalla ja lentää vai ihan vaan valuu pitkin poskea?
Otti " korvaan" että nukahti tissille makuulleen: elikkä ei sitten varmaankaan röyhtäissyt ja jos se puklu valui pitkin poskea niin voi olla pelkkä röyhyn mukana tullut maito?
Jos taas tulee voimalla ulos niin voi olla jotain tautia tai sairautta, uskoisin?
Jos sinua asia vaivaa niin soita neuvolaan :) varmasti osaavat auttaa siellä ja saat mielenrauhan itsellesi :)
Mukavaa tiistaita teille!