suurperheen äitinä
on alkanut tuntua jatkuva kommentointi oudolta.
Eli jos lapsia on yli kymmenen minulta voidaan kysyä ihan vapaasti ihan mitä vain. Mikään ei ole intiimiä. Ymmärrän vielä kysymykset millaisella kattilalla keität-paljonko teillä kuluu maitoa jne. Mutta en ymmärrä tälläisiä kysymyksiä, kuten milloin sulla viimeiset kk, eikös teille ole jo seuraavaa tulossa/ miksei teille ole jo... Tepä saatte paljon lapsilisää, mitä teette niillä rahoilla (onneksi meillä lapset eivät kuluta;), rakastatko kaikkia lapsiasi, teillä ei jää aikaa kaikille, muistatko heidän nimensä, oletko joku synnytyskone, pakottaako sun miehes, tekeekö se mitään kotona (sehän on tietty miehelle helppoa jos lapsia paljon;) jne. jne.
Kysely alkoi seitsemän lapsen jälkeen. Ja oletukset meidän elämästä. Meillä on ainainen sotku, melu jne. Parhaimmat versiot olemme saaneet kuulla lasten kavereilta-tyyliin onko teillä kaikilla omaa sänkyä, meidän äiti/isä sanoi, että on ihan älytöntä tehdä lapsia jne. JA näitä olisi paljon kerrottavana. (Kannattaa ainakin miettiä mitä puhuu lasten kuullen)
Miksi ? En halua keskustelua siitä, onko tässä järkeä tms. mutta onko suurin osa ihmisistä oikeasti loppujen lopuksi sivistymättömiä?
Kommentit (4)
Ihmettele ääneen vaikka miten aikuinen ihminen kehtaa tuommoisia kysellä toiselta jne. Meillä kaksi lasta jotka " vanhana" saatu. Sitäkin on aikanaan ihmetelty ja pyöritelty. Vasta nyt kehtaisin vastata kyselijöille ihan suoraa mitä ajattelen. Toki tämmönen voi joskus olla ihan puhdasta ajattemattomuutta, se vaan lipsahtaa suusta. Jokainen on oman elämänsä valinnat tehnyt ja niitä pitää kunnioittaa.
että montako lasta on järkevää jne. koska olen huomannut sen että kaikkein pahinta tuntuu olevan iso perhe =paljon lapsia saman miehen kanssa, tietty sinun+minun+yhteiset hyväksytään paremmin. Siitä voidaan moralisoida liikakansoituksella ja ties millä.
Siinä sivussa unohdetaan PALJON isompia Suomessa olevia ongelmia, ja joskus kahden lapsen perheen kulutustottumukset voivat olla niin suuret, että sillä eläisi se kymmenenkin lasta. (esim. matkustelut)
ihmiset kyselee myös paljonko mieheni saa palkkaa, mitä vuosimallia ovat auto, asuntovaunu ym, saako kaikki jouluna lahjoja, riittääkö teillä ruoka, onko minulla suonikohjuja, ym ym ärsyttävää. ja tietysti niillä on jo jokaisesta asiasta oma käsityksensä, vaikka väärä yleensä onkin. Sekin on monen harhaluulo, että kyllä sossut ym apurahat tulee meille monikertaisina.
herättävät kummastusta ja paheksuntaa ja supisemista.
Ihmiset ovat ajattelemattomia ja tosiaan sanovat mitä mieleen tulee. Eivät kunnioita toisen perheen valintoja ja ymmärrä, että mikä ei itselle sovi voi sopia toiselle.
Neuvola on toinen paikka missä kauhistellaan ja kummastellaan jos niitä lapsia syntyy yhteen perheeseen enemmän kuin se kolme.
Ja toinen kummastelun ja kyselyn paikka on se, jos kaikki lapset ovat samaa sukupuolta.
t. neljän lapsen äiti