Uusi työ/koulutus uupumuksen jälkeen
Työuupumuksen jälkeen täytyisi keksiä jotain muuta kuin sote-ala. Todennäköisesti Kelasta saa apua myöhemmin ammatinvalintaan mutta nyt toipuessa jo voisi ajatella asiaa. Olisi kiva kuulla millaisesta työstä millaiseen olette vaihtaneet uupumuksen jälkeen. Saa myös ehdottaa itselleni; tekisin mielelläni hieman lyhyempää työaikaa, haluan että työ on merkityksellistä mutta tällä kokemuksella voisi olla hyvä ettei 100% työajasta olisi ihmisten kanssa (kuormittumisen vuoksi). Vaihtelu työn sisällössä on myös hyvästä, mutta rutiinejakin saa olla. Hälinä kuormittaa eli kaupat ym meluisat ympäristöt poissuljettuja.
Kommentit (7)
Osa voi olla kroonikkoja. Mutta mistä itse pidät?
Kannattaa myös varautua siihen, ettet saa mitään uudelleenkoulutusta.
Julkiselle sektorille kannattaa mennä, vaatimaton äly riittää, mitään tulosta ei tarvitse tehdä, kuuden viikon kesälomat ja jo ennestäänkin korkeita palkkoja korotetaan jatkuvasti.
Poliitikoksi tai joksikin julkkaripuolen toimistotantaksi niin pääsee helpoimmalla ja saa eniten fyrkkaa ja parhaat edut.
Sama mietintä täällä. Eräoppaan koulutus ja hyvinvointi- ja liikunta-alat kiinnostavat, mutta en ole varma, miten hyvin asiakaspalvelu sopii minulle.
Seuraan. Tosin täytyy sanoa, että soten jälkeen joku kauppa tuntuu kevyeltä kun ei tule sitä emotionaalista taakkaa ja tunnetyötä.