Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sote-ministeri Rydmanilla huomattava omistus it-terveysyrityksestä

Vierailija
24.06.2026 |

Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman omistaa 128 701 kappaletta osakkeita terveydenhuollon it-yritys Inscripta oy:stä.

 

Kaupparekisterin mukaan Inscripta oy:n toimialana on lääketieteen tieto- ja ohjelmistopalvelujen tuottaminen. Sivuillaan yritys kertoo, että heidän palveluitaan on käytössä muun muassa Varsinais-Suomen ja Satakunnan hyvinvointialueilla. (HS)

 

"Jos ministeri omistaa suuren määrän yksityisen sektorin yritysosakkeita ja osallistuu samalla lainsäädännön valmisteluun, jossa hyvinvointialueiden palveluja pyritään yksityistämään, onko hän jäävi päätöksenteossa?"

 

Sidonnaisuudet | Sote-ministeri Rydmanilla huomattava omistus it-terveysyrityksestä: ”Vaikea nähdä intressiristiriita”

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011871787.html

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
24.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onhan se, jäävi. Jälleen kerran osoitus siitä että minkäänlaista omantunnon kolkutusta ei kuulu kun itselleen VARASTAA veromiljoonia asemallaan ja vallallaan. Kukaan ei uskalla tutkia eikä tuomita koska samalla päätyy itsekin tutkinnan alle.

Vierailija
2/5 |
24.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vähän epäilen ettei edes vasurit kykene yksityistämään sotepalveluita it-yritykselle. Mutta persuista nyt pitää länkyttää taas kerran. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
24.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vähän epäilen ettei edes vasurit kykene yksityistämään sotepalveluita it-yritykselle. Mutta persuista nyt pitää länkyttää taas kerran. 

Hallitus patistaa sote-alueita lisäämään tuntuvasti tekoälyä terveydenhoidossa. Juuri sitä, mitä Willen omistamien osakkeiden yhtiö tekee.

Vierailija
4/5 |
24.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä toivon että ihmiset jotka tuntevat olonsa syyllisiksi siitä mitä minä olen kirjoittanut ymmärtäisivät että minä en sano tätä koska haluan heille pahaa, vain koska minä uskon että tämä on heidänkin etu ymmärtää, loppu tulee joko hyvällä tai pahalla, hyvällä ei ole pöydällä korttina pelattavissa loputtomiin.

Ongelma ei ole järjestelmä, ongelma on että sen terveydestä ei enää huolehdita, käytännössä jokainen järjestelmä toimii kun se toteutaan oikein, mutta yksikään ei kestä kun mekanismeja ei suojella, kun eliitille sallitaan laillistettu rikos.

Lobbaukset on lahjuksia eli demokratia on kaupan.

Sisäpiirikauppoja ei valvo enää oikein kukaan, eikä niistä vastuusen joudu.

Eturistiriidat sijoituksissa ajaa käytännössä kaikki poliitikot ajamaan vain oman ja kavereidensa lompakkojen etua.

Työn arvo on irroitettu tekemisestä kikkailuun ja vedonlyöntiin pörsseissä.

Valtionvelka valuu suoraan yksityisille lainaajille.

Lähes kaikki valtion tuottava omaisuus on myyty yksityisille.

Ei ole semmoista järjestelmää joka kestäisi tämmöistä määrää korruptiota.

jokainen korruptioon osallistuva aina sen perustelee itselleen näin, "tämä minun korruptio on niin pientä ja kaikkihan sitä tekee", niistä puroista kasvaa iso joki, postin yksityistämisen olisi kestänyt, taksi-alan tuhoamisen myös, julkisten varojen siirtämisen yksityiseen terveydenhuoltoon, tekevän työn lähettämisen halpa-maihin, ulkomaalaisten raijaamisen tänne halpa-työvoimaks jne jne, mutta kaikki yhtä aikaa on se kusinen soppa jossa me nyt uimme.

Suomi on niitä harvoja valtioita, joissa ei ole korruption ehkäisemiseen keskittynyttä toimielintä. Helppohan siinä on todeta, ettei meillä ole korruptioita, kun kukaan ei sitä tarkkaile eikä tutki. Ei ole siis esittää mitään dataa. Ei valtion sisäpuolelta eikä ulkopuolelta.

Tämän tien päässä on se että täältä tuikataan pörssi ja data-keskukset tuleen ja velat nollataan, työnteon välineet ja korruptoituneen oligarkki-porvariston omaisuus jaetaan uudelleen ja heitä jahdataan pitkin maailmaa vuosikymmen vastuuseen, usko euroon katoaa ja markka tulee takas ja me aloitetaan alusta banaanivaltiona.

Näennäisen itsetuhoisia päätöksiä kuten halpa-työvoimaa ulkomailta tehdään tämän prosessin hidastamiseksi, että se tilanne jäisi jonkun muun korjattavaksi ja itse voi laittaa taskut täyteen ja paeta ulkomaille, valitettavasti koko maailma kärsii samasta ongelmasta, missään ei ole kohta turvallista heille. 

Vierailija
5/5 |
24.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rydman on sairas mies. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän seitsemän